Yunus Emre Görüşleri Ve Sanatı

Yunus Emre, çeşitli görüşlerini, eserlerinde ortaya koymuştur. Bilim, bilgi, gerçek, Allah, ölüm, aşk gibi konularda ki düşüncelerini bir potada eritmiştir. Ermişler aşamasına ulaşmak ve olgun insan olmak için çalışmış, sonunda da en yüksek manevi makama ulaşmıştır.

Yunus’a göre bilim bir amaç değil, araçtır. Çünkü bilimi kendilerine amaç edinenler, kendilerini dünyanın merkezi sanırlar ve bu bilgileriyle üstünlük taslarlar. Oysa Yunus’a göre, mutlak varlıktan başka varlık yoktur ve bütün var olanlar Allah’ın (Mutlak Varlığın) çeşitli görüntülerinden başka bir şey değildir. Kendisine tanıdığı varlık ise sadece bir kurgudur. Gerçek varlığa ulaşma, bu kurgudan kurtulmadır, varlıkta yok olmadır.

Yunus’un öğütlediği töre, mistik ve gerçek hayatın zorunlu kıldığı çile ve aşktır. İnsan, ateş, hava, su ve toprak olmak üzere dört öğeden oluşur. Bu dört öğe, can ile birleşerek birlik ve yücelik kaynağı olur.

Yunus, körü körüne kaderci anlayışa karşı çıkar. Onda yaşamın coşkusu ve sevinci görülür. Ona göre insan, sürekli bir değişim içindedir ve buna yeniden doğma denilmektedir. Ölmek de bir bakıma yeniden doğmaktır. Ölmek ve böylece sonsuzda yaşamak “mukadder” olduğuna göre, yaşadığı sürece faydalı işler yapmak; eserler bırakmak gerekir. Ömür, yeryüzünde yaşamak, bu amacın gerçekleştirilmesi için bir araçtır.

Yunus Emre, milletimizin değerlerini, görüşlerini yansıtan büyük bir sanatçıdır. O’nun deyişlerinde, geçmişteki kültürümüzün izleri görülür. Bunun yanında, biçim, dil, söyleyiş ve ölçü bakımından da milli sanatçımızdır. Mısralarında yalınlık, arılık, açıklık ve içtenlik vardır. Hiç bir yapmacık öğe bulunmaz O’nun şiirlerinde. İçini bütünüyle bize açar, anlaşılmaz birçok felsefe kavramını, çok açık ve yalın bir dille, anlatıverir.

Yunus’ta halk zevkine yakınlık ve derin bir lirizm görülür. Bu nedenle, halkın içinde yüzyıllar boyunca yaşaya gelmiştir. Bir bakıma, tekke şiirinin, dinsel kökenli şiirin de kurucusu sayılabilir. Şiirlerine koyduğu büyük öz nedeniyle, bütün tarikatlarca benimsenmiş, insanlığı saran duygu ve düşünceleriyle, her anlayıştaki insanın en yakın dostu, duygu arkadaşı olmuştur. Tarikatlarla ilgisi olmayanlar da, Yunus’u bu özünden, içeriğinden dolayı sevmişlerdir.

Yunus’un şiirleri incelendiğinde, mesajın, duru bir Türkçe olduğu görülür. Ama bazı şiirlerinde İran, Hint ve Yunan mitolojilerinden gelen terimler, din yoluyla giren bir çok yabancı kelimelere de rastlanır. Bu da, Yunus’un yüksek kültür ve bilgi birikiminin bir göstergesidir. Yabancı kelimelerle, ya da bazı terimlerle süslenen söyleyişlerinde de doğaldır ve halka yakındır. Yabancı dil öğelerini, yerli yerinde kullanmış olduğundan, yadırganmamıştır.

Söyleyiş bakımından, halkın diline çok yakındır. Halk deyimlerinden yararlanırken; halkın benzetmelerini kullanırken, hiç bir yadırgama görülmez şiirlerinde.

Yunus genellikle hece ölçüsünü kullanmıştır. Zaman zaman da Aruz ölçüsünü kullandığı görülür. Abdulbaki Gülpınarlı, O’nun şiirlerinin 66 tanesinin Aruzla yazılmış olduğunu belirtmektedir.
Şiirlerinde kafiyeye fazla önem vermemiştir. Sözgelişi, “baldan”, “sözden”, “dilden” sözcüklerini kafiye olarak kullanırken, O’nun için “den” veya “dan” ekleri ve onun sağladığı ses armonisi, Yunus için yeterlidir. Bu nedenle kafiye anlayışı, özgür bir temele dayanmaktadır.

Şiirlerinde biçim bakımından ya dörtlüklerden oluşan, ya da mesnevi düzenine uyan bir biçim görülür. Dörtlüklerden oluşan şiirleri daha çok koşma türündedir.

Acep şu yerde var m’ola şöyle garip bencileyin
Bağrı başlı, gözü yaşlı şöyle garip bencileyin.

Yunus Emre sözün gücünü, kudretini çok iyi kavramıştır. İyilik ve kötülüğün sözden geldiğini, ifadesini doğru bulmayan sözün, nelere yol açabileceğini görmüştür. O’na göre söz, insanları dost da düşman da eden bir araçtır. İnsanları kırmamak için, iyi ve tatlı sözler söylenmesinden yanadır.

Mevlana gibi Yunus da insana önem verir. Din, tarikat, görünüşte farklı olan yollardır. Hepsinin amacı iyi insan olmak ve insanlık hedefine ulaşmaktır. Yunus aslında, her insanın bir hedefi olduğu inancındadır. Doğduğunda da bazı yüce değerler taşır insan… yaşamı boyunca toplum onu baskı altında tutar ve kendi istediği yöne götürür. Bu baskıdan kurtulup özgür olmak, ancak “tarikat” ile olur.

Yunus bilgilidir, usta bir sanatçıdır. Sözün değerini bilir, şiirin nasıl söyleneceğini nağme gibi işler. Bir derviş olarak, insanlık anlayışının en yüce noktasına erişmiştir. Bununla birlikte, dünyadan kopmaz. Dünya, güzellikleri, dağları ve ovaları, bitki ve hayvanlarıyla O’nu hep çekmiştir. Yunus’un şiir ve ilahilerini içine alan iki eser, bizlere ulaşabilmiştir. Bunlar Yunus Divanı ve Risalet-ün Nushiyye adlı eserlerdir.

Yunus bütün şiirlerini “meleklerde bilmez ola” dediği, insan üstü, şairler üstü bir perdeden söylemiştir, deha perdesinden seslenmiştir. Her şeyi ancak Yunus’un söyleyebileceği kudretle söylemiştir. Onun için ister Tarikattan, Şeritten veya Hakikatten dem vursun; ister Allah’ı, doğayı, güzelliği veya insanlığı anlatsın; O, şiirlerin hepsinde Yunus’tur. Türk sofilerinden hiç kimse, O’nun söyleyiş makamına çıkamamıştır.

 

Kaynak:Türkçebilgi

Reklamlar

74 Yorum (+add yours?)

 1. feyza
  Oca 05, 2007 @ 14:30:59

  yunus emre çok başarılı bir şair onun şiirlerini seviyorum

  Cevapla

 2. ebru
  Oca 13, 2007 @ 17:39:50

  yunus emre’nin sözleri çok güzel ve benim çok hoşuma gidiyor

  Cevapla

 3. tülay
  Oca 22, 2007 @ 15:32:05

  iğrenç bir site

  Cevapla

 4. tülay
  Oca 22, 2007 @ 15:32:31

  iğrenç bir site beğenmadim

  Cevapla

 5. nazikiye
  Şub 11, 2007 @ 10:03:36

  akıdeşler sindik yunus emre cok iiiiiiiiiii ama bu site pek hos diiiiiiiiiil ama i acıklamıs ben suan samsının koyunden yazıyam hadi akideşler köylü dostunuz masum koylü nazikiyeeee

  Cevapla

 6. serkan
  Şub 27, 2007 @ 13:32:45

  genclik merhaba gercektn süper bir site ve sizlerden istediğim bir şey var dönem ödevim için yunus emrenın dünya görüşü ile ilgili şiirleri lazım egerki elinde olanlar beımle baglantı kurmalarını rica ederim adresim:sosyetekatil@hotmail.com

  Cevapla

 7. merve ceyda
  Mar 06, 2007 @ 19:46:28

  kendi ödevini kendin yapp

  Cevapla

 8. MEHMeT KOSAVALI
  Mar 14, 2007 @ 13:19:39

  cnım içleri sizi cok seviyorum aşkım bitanem çok güzel anlattımısın terebeler

  Cevapla

 9. nazikiye
  Mar 19, 2007 @ 14:47:15

  akiideşlerhapinizden nefret ediotum hepinizden dediysek yanliş anlamayın sehit-rllerden ediyorum kendilerin i bir bok zanmasınlar vallahi billalala hi gotü oılur heheheheheheheheheheheh eyvah buam gelio ben yandım hadi hoşca kalın sehirliler bokca kalcu
  ın okmu hadi

  Cevapla

  • :@
   Nis 05, 2010 @ 12:26:21

   bi daha şehitlerimize laf eddme onlar bizim için savaşdılar gelecek nesillerin mutlu olması için yani bizim için ama senin gibi geri kalmış cahil medeniyetsiz insanlar insanda denmez ama nezaketen söliyeyim böyle giderse bu vatanı kaybederiz sakın ama sakın bare şehitlerimizn canı için biliyorum beni dinlemiceksin ama ben görüpde sölememezlik etmediyim vebali bana kalmasın ben genede alaha emanet olmanı diliyorum.. kim bilir yaşın kaç 7-8-9 3’nden bri sadece aile eğitiminin eksik olduğunu düşünüyorum !!!!

   Cevapla

 10. akgün
  Mar 19, 2007 @ 15:21:41

  slm herkese gerçekten o hem şiirleri ile tanınmış bir şair hemde insana önem veren bir kişidir .böyle insanlar keşke hep yaşasaydı derim ben …….

  Cevapla

 11. tikkiycan
  Mar 24, 2007 @ 10:32:37

  esselamın aleykum arkadaslar burada kı bilgiiler düzgun ve gusell ama tek bir sorun var konuyu yaymamıs yanı caplı bir site deil

  Cevapla

 12. ahmet
  Mar 24, 2007 @ 14:58:43

  bu nasil site işe yarayan hiç bir seyı bulamazsınız bı yunus emrenın ahlak felsefesını bulamadım gıttı bole sıte olma zolsun

  Cevapla

 13. yok
  Mar 25, 2007 @ 16:02:05

  çok gereksiz bir site.

  Cevapla

 14. selin
  Mar 28, 2007 @ 13:43:40

  guzeeel sıte

  Cevapla

 15. selin
  Mar 28, 2007 @ 13:45:50

  hernekadar sıtede ıstedıklerınızı bulamadıysanız da kötu seyler yazmayın ayıp oluyo. Mübarek bır ınsan. okuyun gecın kotu yorum yapmayın rıca ediyorum.

  Cevapla

 16. yusuf
  Mar 29, 2007 @ 06:22:18

  selam ya sizden ricam yunus emrenın sadece eserlerini nasıl bulamılırım sadece eserleri yrd.olursanız çok sevinirim

  Cevapla

 17. adıbende saklı
  Nis 01, 2007 @ 17:06:46

  ulan mallar nesi iğrenç bu sitenin bilgi sitesi işte daha ne istiyonuz,doğru düzgün şeyler yazsanıza neyse allah size akıl fikir versin zamane gençlerini anlamış deilim(not:ben 16 yaşındayım :)) )

  Cevapla

 18. meltem karakus
  Nis 02, 2007 @ 12:03:01

  boyle ınsanlıgı dusunen adam nerdeeeeeeeeeeeeee

  Cevapla

 19. lara
  Nis 02, 2007 @ 12:05:08

  ewt haklı sın bencedeeeee

  Cevapla

 20. Yusuf Kavalı
  Nis 02, 2007 @ 23:44:25

  Slm arkadaşlar yorumları güzel olan olumlu olanlar hepinize tşk ediyorum. Benim Yunus Emre hakkındaki görüşüm o örnek alınması gereken seçkin insanlardan bir tanesidir onu, şiirlerini ve düşüncelerini çok beğeniyorum Allah herkese böyle bir insan olmayı nasip eder inşallah ama nerde gerçekten günümüzde gençlik değil sadece insanlık çok bozulmuş ama inşallah sonumuz hayırlı olur. Ayrıca bu sitede emeği geçen herkese içtenlikle teşekkürlerimi saygıyla sunuyorum…

  Cevapla

 21. Dost
  Nis 22, 2007 @ 08:21:01

  Derman arardım derdime
  derdim bana derman imiş
  burhan sorardım aslıma
  aslım bana burhan imiş

  emeğe geçenlere teşekkürler

  Cevapla

 22. fatoş
  Nis 30, 2007 @ 08:44:49

  bence çok gzl bir site ama görüşleri hakkında yeterli bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim tşkkrlr

  Cevapla

 23. fenerbahçe
  Nis 08, 2008 @ 15:30:06

  malllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr yanı8 sizin gibi öküzler maalr
  piçler

  Cevapla

 24. süpeer
  Nis 08, 2008 @ 15:32:56

  mallarrrrrr piçler yaraklar

  Cevapla

 25. GS ayça
  May 13, 2008 @ 14:39:55

  ya yunus emrenin sanatıda var hayatıda varmış vayyyyy beeeeeeee

  Cevapla

 26. repçi kız
  Eki 13, 2008 @ 15:59:23

  bende çok beğendim ama aradığım şeyi bulamadım:(

  Cevapla

 27. repçi kız
  Eki 13, 2008 @ 16:00:29

  o fener bahçede aynı bi o.çğu

  Cevapla

 28. BeŞiKtAş (EbRu)
  Eki 20, 2008 @ 14:07:35

  arkadaşlar birbirimize kötü kelimeler yazmayalım herkes hangi takımı tutarsa tutsun özgürdür bu durumda kimseye de karışmayalım bu arada da güzel olmuşşşşşşşş

  Cevapla

 29. eda
  Eki 30, 2008 @ 16:28:06

  süper olmuş kapak olsun yapamayanlara

  Cevapla

 30. hatice
  Kas 29, 2008 @ 16:19:01

  çok güze bilgilr var buraya sık sık uğramayı tercih ederim

  Cevapla

 31. emre
  Ara 02, 2008 @ 08:02:34

  adıbende saklı ark katılıyorumm ne güsel site hazırlamışlar biizm için bu site olmasaydı bn edebiyattan kalmıştım site de emeği gecen herkeze teşekkürler endless_life000@hotmail.com burdan ulaşablirsiniz sorun ve ihtiyatlarınız için

  Cevapla

 32. emre
  Ara 02, 2008 @ 08:05:55

  birde yunus emre vidioları engellenmeseydi çok süper olcaktı ama bu kadarla yetincez artık siteyi hazırlıyan kişiler sesleniyom slayt hazırlamam lazm ve burda yunus emre vidioları çok lazımm lütfenn…

  Cevapla

 33. yasemin
  Ara 04, 2008 @ 12:30:05

  site güzel deil bnim için olmassa olmazz bii site deil gerek yok bu siteye bnce pe hhh

  Cevapla

 34. Bilmiyorum
  Ara 18, 2008 @ 13:51:36

  Eksikler WaR

  Cevapla

 35. Bilmiyorum
  Ara 18, 2008 @ 14:03:39

  Eksikler WaRR

  Cevapla

 36. Bilmiyorum
  Ara 18, 2008 @ 14:10:08

  diyomya mall

  Cevapla

 37. Bilmiyorum
  Ara 18, 2008 @ 14:10:44

  HumanAkarKarusBakar xD

  Cevapla

 38. Bilmiyorum
  Ara 18, 2008 @ 14:17:30

  ColonyZoneKingS :d:d

  Cevapla

 39. BenceDe
  Ara 18, 2008 @ 14:18:13

  eeT

  Cevapla

 40. BenceDe
  Ara 18, 2008 @ 14:18:33

  site güzel deil bnim için olmassa olmazz bii site deil gerek yok bu siteye bnce pe hhh

  Cevapla

 41. bosverrr
  Şub 16, 2009 @ 17:34:05

  ya hepınız
  sacmalamıssınızz bu kadar terbıyesz olmak zorn da msnzz allah akıl fıkır versınn bu kufredenleree ya admlar dusnp acmıs sızee ne ıyılgnde n kotulgndenn kufurlernızı kendnıze saklyınn ayrıca cokkkkk superr bı sıteeeeeeee….allhın akılsızlarıı……..

  Cevapla

 42. WaGrAnT_dEwıL
  Nis 04, 2009 @ 19:14:53

  arkadaşlar lütfennnnnnnn KÜFÜRLÜ KABA KONUŞMAYALIM BURASI DÜZGÜN BİR SİTE YAVŞAKLIK YAPMAYALIM

  Cevapla

 43. batuhan
  Nis 06, 2009 @ 15:33:55

  ananı sikim

  Cevapla

 44. WaGrAnT_dEwıL
  Nis 06, 2009 @ 17:32:16

  batuhan senin ananı bacını sülaleni sikerim laf atmayı biliyosan gel sanayi mah lesine götveren

  Cevapla

 45. saLLaaa_
  Nis 15, 2009 @ 17:10:34

  ne dionuz lan siz trbyszler Allah sizi bildii gibi yapsın

  Cevapla

 46. cabbar
  Oca 07, 2010 @ 17:56:16

  arkadaslar yunus emreyi anlaya bilmeniz icin onun gibi olmaniz lazim…….
  onun gibi olmanizda bazi sirlari öyrenmeniz lazim
  O sirlari öyrenirseniz sayet sizlerde bir yunus olabilirsiniz

  istiyorumki herkes bii yunus olsun
  zor deyil bilinmediyinden dolayi zor saniliyor ASLINDA cok basit
  bana ulasin size onun hakkinda bilgiler vereyimmm insallah
  msn adresim
  Cabbar33@hotmail.de

  Cevapla

 47. merve beyaz......
  Mar 15, 2010 @ 17:06:47

  yunus emreyi çoooooook sewiyorum onun şiirlerini dinlemek beni dinlediriyor o çok iyi bir yazar onu gerçekten çoooooook sewiyorum;)

  Cevapla

 48. gündoğdu
  Eki 12, 2010 @ 18:33:42

  arkadaslar doğru konuşun gayet güzel bir terbiyesizliğinizi baska yerde yapın

  Cevapla

 49. emre
  Eki 13, 2010 @ 06:00:18

  vallahi yunus emre çok hoşgörülü biridir namazlarını kılardı bu sayede herkes onu severdi ben onu çok seviyorum

  Cevapla

 50. yakup aydogan
  Eki 17, 2010 @ 20:59:16

  yunus ne bir ozan ne bir sayir o bir evliya allah dostu

  Cevapla

 51. halil
  Kas 23, 2010 @ 17:21:03

  kardeşimin adı yunus emre

  Cevapla

 52. nihat
  Ara 09, 2010 @ 16:47:41

  iiiiiiii de ama çok uzun

  Cevapla

 53. Derviş
  Mar 10, 2011 @ 16:50:00

  Ne Diyelim Yunusu Anlamak İçin Yunus Gibi Düşünmek Yunus Gözüyle Görmek Gerekir…

  Cevapla

 54. samır
  Mar 18, 2011 @ 21:38:46

  hobaaa

  Cevapla

 55. yusuf
  Mar 27, 2011 @ 18:30:16

  yunus emre ve hocası tapduk emreyle ilgili nette dolaşan bilgiler çok kısa ve yetersiz burda ise hepsini kapsamış güzel bi site yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla

 56. aysecik
  Kas 27, 2011 @ 17:05:40

  fena deil

  Cevapla

 57. emrullah
  Ara 07, 2011 @ 08:36:09

  bence biraz karma karışık 2 konudu farklı başlıklar altında ele alınsa daha iyi olurdu.

  Cevapla

 58. batuhan
  Şub 19, 2013 @ 18:53:50

  çok süper bir site emeği geçen herkese tşk ediyorum 🙂

  Cevapla

 59. gülnur mjalı
  Şub 07, 2017 @ 11:35:30

  adı bende saklı bak konuşmalarına dikkatet ……….

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: