Yunus Emre Müzesi (Mihalıçcık)

Eskişehir Mihalıçcık ilçesinde, Yunus Emre Müzesi l974 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ziyarete açılmıştır.

XIII.yüzyılda Eskişehir’de bulunan Yunus Emre’nin mezarı Yunan işgali sırasında yıkılmış, l949 yılında yapılan bir çeşmenin arkasına taşınarak yeni bir mezar yapılmıştır. Bu mezar XIII. Yüzyıl Selçuklu mimarisi üslubunda yapılmış, rumi, palmet dekorlu mezar lahti birbirlerine kemerlerle bağlanmış, sekiz sütunlu etrafı açık anıt mezarın ortasına yerleştirilmiştir.

Bu anıt mezarın bulunduğu yere l982’de bir kültür evi, cami ve şadırvan eklemiştir. Aynı zamanda buraya Yunus Emre’nin bir de heykeli konulmuştur. Kültür Evinde kurulan müzede ise Yunus Emre’yi tanıtan kitaplar, Yunus Emre’nin dörtlüklerini içeren levhalar sergilenmiştir. Burada Yunus Emre’nin ilk mezarından arta kalan mimari parçalar ile bazı etnoğrafik eserler de bulunmaktadır.

Yunus Emre Müzesi

Mihalcık İlçesi Yunus Emre Beldesi
Yunus Emre Mezar ve Külliyesi
Tel/Faks : (0222) 647 50 31
Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Kaynak:Kenthaber

Reklamlar

119 Yorum (+add yours?)

 1. Erkan
  Oca 07, 2007 @ 16:03:57

  Yunus Emre’nin mezarinin Eskisehir’de oldugunu zannetmiyorum.iste aydinlatici nedenler :

  Eskisehir’de Yunus Emre’yi Sevenler Demeği’nin girişimiyle mezar açtırılır Mezarda bulunan 15 iskeletin içinden çıkan en koca kafalı iskelet “Bu bir Türkmen kafasıdır” denilerek; Yunus’un iskeleti olduğu iddiasıyla başka yere nakledilir ve bir anıt mezar yaptırılır. Eskişehir’in bir başka dayanağı Bektaşi Velayetnameleridir. Birçoğu mekan ve zaman kaydından uzak, daha çok efsanelere dayalı bu kayıtlar, bugün bilimsel birer belge olarak kabul edilmemektedir Eskişehir’in üçüncü dayanağı. Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudatı Kadime Arşivinde bulunan (No: 580, Sayfa: 191) bir vakıf kaydıdır. Bu belgede “Yunus Emir Bey” adlı bir zatın, Sarıköy’deki çiftliğini, yine o köyde bulunan zaviyeye vakfettiği belirtilmektedir. Yunus Emir Bey denilen kişinin de Yunus Emre olduğu iddia edilmekledir.

  Bu üç dayanakta bilimsel ölçülere uymamaktadır.

  1- Sarıköy’de sade, üzeri toprakla örtülü bir yer Yunus’un mezarı olamaz, sadece Anadolu insanının değil, bütün insanlığın gönlünde taht kuran bir büyük insanı, bir şeyhi, Anadolu insanı sahipsiz mezarlarda yatırmaz. Anadolu’nun en ücra köselerinde dahi, bilginlere, şeyhlere, halkın sevgilisi olmuş kişilere yaptırılan mezarlar, bu iddianın sayısız kanıtlarıdır.

  2- Açılan bir mezarda çok sayıda iskelet çıkıyorsa, bu mezardakiler, ancak toplu olarak öldürülmüş, katledilmiş kimseler olabilirler.

  3- Açılan sade bir mezardan çıkan iskeletlere bakıp; en koca kafalısını seçmek, “Bu kafa Türkmen kafasıdır” diyerek, bunun Yunus Emre’ye ait olduğunu iddia etmek, bilimsellikle uzaktan yakından ilgili değildir.

  4- Kanuni devrine ait belgelerde yer alan kişi “Yunus Emir Bey” adında biridir. Yunus Emre’yle aynı kişi olduğunu kanıtlayan, en ufak bir dayanak bulunmamaktadır.

  5- O dönemde Eskişehir’in bağlı olduğu Ankara Salnamelerinde ne Yunus’a, ne türbesi ve tekkesine ait, en ufak bir kayıt bulunmamaktadır. Oysa, aynı dönemdeki Konya Salnamelerinde, Karaman’lı Yunus Emre’den defalarca bahsedilmektedir.

  Yunus Emre’nin Karamanli oldugunda suphe yoktur.Mezari’da buyuk ihtimalle Kula’da yada Karaman’dadir.

  Cevapla

 2. İLYAS
  Oca 07, 2007 @ 20:14:48

  Yukarıda bilgi aktarımı yapan arkadasa tesekkürler ama büyügümüzün mezarını açan ve yukarı mezara aktaran 6 kişiden biri dedem di adıda İlyas Ağdı kayıtlara bulabiliyorsan bakabilirsin de Tek onun bedeni olup mezarda tek eli göğsündeymiş sevgiler ilyas

  Cevapla

 3. Erkan
  Oca 07, 2007 @ 22:29:34

  Sayin Ilyas sizin dedeniz hangi mezari gordu bilmiyorum ama Cahit Öztelli “Belgelerle Yunus Emre” adlı kitabının 67. sahifesinde : “ Mezarın açılışında bulunan ve rapor heyet üyeleri hakkinda verdigi bilgilerde dedenizin ismi yoktur o ikinci acilista olabilir cunku ilk acildiktan sonra mezar bir kez daha acilmis ve baska yere nakledilmistir ilk acilan mezarda 10-15 ceset cikmis ve raporu uyeleri rapora imza atmamislardir.(Kaynak:Cahit Öztelli “Belgelerle Yunus Emre”)

  Cevapla

  • didem öztürk
   May 17, 2011 @ 04:38:05

   erkan bey .yunus emre mezarını açan kişilerden yani 6 kişiden biride benm dedem .ilyas ersoy.o zamanlar köyün muhtarıymış .ve sizin iddaa ettikleriniz gerçek değil.mezar açıldığında sadece 6 kişi değil köyün bütün halkı varmış.ve bu olaya bütün herkes şahit.Tek onun bedeni olup mezarda tek eli göğsündeymiş .bu arda ilyas bey’e yazdıklarınızı okudum.o belgeleri bende gördüm .ayrıca ilyas ersoy ilk mezarda ve ikinci mezardada bulunmuştur.bizzat kendisi açmamış.ama açanların başında bulunmuştur(muhtar).ayrıca mezar açıldığından ikinci mezara konulana kadar bir çok fotoğraf vardır.

   Cevapla

 4. svkt
  Oca 09, 2007 @ 09:14:14

  Siteye daha ilk kez giriyorum,ama gerçekten esaslı ve köklü bir site olmuş elinize sağlık.Ben yunusemreli biri olarak çok mutlu oldum…sevgiler svktarslan

  Cevapla

 5. ozan seyfioglu
  Oca 24, 2007 @ 10:52:18

  matematige 2 düştü

  Cevapla

 6. KOLEKSİYONCU
  Oca 31, 2007 @ 19:17:08

  SLM Ben YUNUSEMRE liyim YUNUSEMRE de doğdum ve 23 senedir YUNUSEMRE de yaşıyorum münkünse konuyla ilgisi olmayan arkadaşların YUNUSEMRE gibi bir insan hakkında yorum yapmasını istemiyorum.YUNUSEMRE KADAR YÜCE Bİ İNSANIN İSMİNİ AĞZINA ALMADAN ÖNCE DESDURU UNUTMA.Erkan senin KONYA lı olduğun kesin ama KONYAlıyım diye de başka yerlere çamur atma sen ne kadar KONYAlıysan bende EN AZ o kadar ESKİŞEHİRLİYİM ama yine de SENİ SEVİYORUM YARADAN DAN ÖTÜRÜ. YUNUSU,N TORUNUDAN HERKESE SELAM OLSUN.YD

  Cevapla

 7. Erkan
  Şub 17, 2007 @ 22:01:17

  Sayin koleksiyoncu Ben Konyali degilim dogma buyume Antalyaliyim ayrica ben camur atmiyorum .Ben Yunus Emre hayraniyim ve hayatinida her zaman arastiriyorum ben burada kaynak belirterek dusuncemi yazdim ,bunun icin kizmanada gerek yok.Yunus Emre ile ilgili bir cok eseri okudum ve benim mantigima gore Osmanli belgelerininde gosterdigi gibi Cahit Oztelli’nin aratirmalarinin sonuclarini dogru buluyorum yani Yunus Emre’nin mezarinin Eskisehirde olduguna inanmiyorum,bu benim dusuncemdir ,sen baska turlu dusunuyorsan saygi duyarim.

  Cevapla

 8. A.D
  Şub 25, 2007 @ 15:15:52

  BEN YUNUSEMRELİYİM YUNUS HEPİMİZİN KALBİNDE YATTIĞI YER ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL AMA KİŞİSEL ARAŞTIRMAYLA OLMAZ SANIRIM BU İŞ KÜLTÜR BAKANLIĞI ORAYA OTÜRBEYİ YAPMIŞ İP UÇLARI ORADA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR ONUN İÇİN BİZ ONU KÖYÜMÜZÜN VE TÜM İNSANLARIN YUNUSU DİYORUZ.BİR SARIKÖYLÜ

  Cevapla

 9. özkan aras
  Şub 26, 2007 @ 21:12:59

  Merhabalar! Mihalıççık’ın Yunus Emre köyünde doğdum ve küçüklüğümden beri Yunus şiirleriyle büyüdüm. (Babam ve annem yıllarca köyde öğretmenlik yaptı.) Cahit ÖZTELLİ’yi de Burhan Ümid TOPRAK’ı da Abdülbaki GÖLPINARLI’yı da oldukça iyi bilirim. Erkan arkadaşımız birşeyler yazmış, çok araştırdığını söylüyor. Ben de birşeyler ekleyeyim dedim. Erkan arkadaş araştırdığından bilir Yunus Emre’nin mezarının Karamanda olduğu hakkında vesikaları ilk yayınlayan Burhan Ümid Toprak’tır. Şimdi alıntı yapalım birkaç yerden: “…Burhan Ümid TOPRAK, Karamandaki mezarın Yunus’a aid olduğunu isbat için Hazine-i Evrak’ta bulunan ve 1175 Hicri tarihinde (1761-1762) zaviye müvetellisi Seyid Ali’nin ölümü ve oğlu bulunmaması dolayısıyla yerine, Sofuzade İsmail Halifenin tayinine dair Karaman Kadısı tarafından yazılmış bir arizayı neşretti.(Yunus Emre Divanı) Fakat sonradan burdaki camiinin, Şeyh Hüseyinoğlu Kirişçi Baba adlı birisi tarafından cami ve zaviye olarak yapıldığı, vakfiyesi bulunmamakla beraber Osmanoğullarından önceki devre aid olan bu yapının birçok vakfiyelerde anıldığı ve zaviyenin, Halvetilere aid olduğu anlaşıldı.
  Burdaki türbede bulunan birinci kabir, cami ve zaviyeyi yaptıran Şeyh Hüseyinoğlu Kirişçi Babadır. İkinci kabir, Kirişçi Baba tekkesi şeyhi Karamanlı şair Katipzade Yunus’un Kabridir ki halk bu zatı Yunus Emre diye tanımıştır.
  Halbuki Konyada altıncı vakıf defterinin 493. sahifesinde, Konya kadısı Mehmedoğlu Şeyh Hasan nesib tarafından 918 hicride (1512-1513) yazılan ve Karaman soyundan Nasuh Beyoğlu Pir Ahmede ait olan vakfiyede imzası, “Şeyh Yunus Baba-al-ma’ruf Postnişin-i Kirişçi Baba” tarzında, tanıklar arasındadır. Bu şeyh Yunus, Yunus Emre olarak kabul edilince üçüncü kabir de Tapduk Emrenin kabri sayılmıştır.”

  Ne güzel değil mi Erkan arkadaşım Kirişçi Babanın müridi bir Yunus. Yani bizim Yunus değil!
  Bu bilgiler mi nerden? 20. yüzyılın en büyük şarkiyatçılarından Abdülbaki GÖLPINARLI’dan. (devam edecek)

  Cevapla

 10. özkan aras
  Şub 26, 2007 @ 21:22:08

  Başladık GÖLPINARLI’dan devam edelim. Yunus Emre’nin Karamanlı olduğuna dair ileri sürülen birkaç vesikadan da bahseden GÖLPINARLI şöyle devam eder; “Bütün bu uydurma bilgiler, uydurma kitaplara dayanır.Konya’da çok şükür hiçbirşey bilmeyen düzenbaz, yalancı bir seyyar kitapçı vardı. Yepyeni kağıtlara, yepyeni ve pis bir rık’ayla vezinsiz, saçmasapan şeyler yazar, Selçuk Şeyhnamesi, Dehhani Şeyhnamesi, Keşfi Tezkeresi, bilmem kimin cönkü diye bir ad takar, eski bir tarih atar, kağıttan, yazıdan, imla özelliklerinden, tarihi bilgiden, dilden, vezinden, kafiyeden anlamayan safdillere satardı. Hitit falan filan diye günün modalarını da ihmal etmez, yüksek makamların dikkatlerini çekmeye çalışırdı. Yukardaki, haşa huzurdan, manzum sözlerin hiçbirinde vezin yoktur. Bir müderris, imzasını bu kadar yanlış atmaz. Hasılı haber verilen kitapların hepsi düzme, onlara dayanılarak verilen bilgiyse düzme oğlu düzmedir. (Yunus Emre ve Tasavvuf- Abdülbaki GÖLPINARLI)

  Cevapla

 11. özkan aras
  Şub 26, 2007 @ 21:32:37

  “Şakaayık”, Tapduk’un Sakarya havzasında oturduğunu söylemekte, Lamii, Yunus’un burda (Sarıköy) yattığını bildirmekte, “Vilayet-Name” de Sarıköy’de doğduğunu ve mezarının da orda bulunduğunu haber vermektedir…”

  “O dehayı taşıyan dağılmış kemik mahfaza, şimdi, Sarıköy’de, küçücük bir tepe üstündeki tertemiz mezarda saklı. Hatırası yurdun her yanında, dünyanın her bucağında, sevgisi insanlığın gönlünde”

  (Yunus Emre ve Tasavvuf)

  Babam Yunus Emre köyünde İlkokul Müdürlüğü yaparken Abdülbaki GÖLPINARLI’nın Yunus Emre şenliklerinde yaptığı bir konuşmayı da teybe kaydetmişti. (Kaset şu an için elimizde değil ama umarım geçecek) Şöyle diyordu Abdülbaki GÖLPINARLI:” Yunus Emre vallahi de billahi de burda yatmaktadır.” Tüm Sarıköylülere çok selam!…

  Cevapla

 12. özkan aras
  Şub 26, 2007 @ 21:57:42

  Yunus Emre hakkında araştımaların başlangıcı sayılan Ord. Prof. Fuad KÖPRÜLÜ ne diyor bakalım. Yunus Emre’nin yurdun diğer yerlerindeki makamlarından bahsettikten sonra: “…Şu halde beşinci ve son olarak Lamii Çelebinin Nefahat Terceme ve Zeyl’indeki rivayetini tercih ederek, Yunus’un Porsuk suyunun sakaryaya karıştığı yerde gömülü olduğunu kabul etmek kalıyor ki, bu da tamamiyle müsbet olmamakla beraber diğer rivayetlere göre herhalde daha akla yatkın görünüyor.” (Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar. s.260) İşin ilginci Sayın KÖPRÜLÜ’nün saydığı beş makamın hiçbiri Karamanda değil!!!…

  Cevapla

 13. özkan aras
  Şub 26, 2007 @ 22:02:51

  Bektaşi Velayetnameleri hakkında da birkaç şey söylemek isterim. Velayetneme her ne kadar efsanelerle örülü olsa da bu onun bahsettiği herşeyin yalan yanlış olduğunu ispatlamaz. Örnek mi örnek kolay; İlkçağın o efsanelerle örülü Yunan Mitolojisinin baba kitabı Homeros’un İlyada’sındaki bilgilere dayanarak Schliemann antik Truva kentini bulmuştur. Devam edecek…

  Cevapla

 14. YuNuSEmReLi
  Mar 04, 2007 @ 16:12:30

  S.A milallıççıklı arkadaşlar gördüm selamlar arkadaşlar bende yunusemreliyim bazı arkadaşlar yunusemre mezarı yok surda yok burda yunusemre yunusemre ilçesindedir cok kes ispanlanmıştır ben yunusemrede dogdum ve dogalı araştırma yapıyorum her buldunuz şeyine buraya yazmayım başka kimselerin yazıyor sen nerden biliyorsun dogru oldugunu yani boyle bir şahsiyetin kemiklerini sızlatmayın

  http://www.benimblog.com/yunsuemre

  Cevapla

 15. YuNuSEmReLi
  Mar 04, 2007 @ 16:13:46

  Cevapla

 16. A.D
  Mar 05, 2007 @ 16:01:24

  özkan aras kardeşim babanız rafet arasmı eğer öyleyse benim öğretmenim olur 5 sene bize emek verdi allah razı olsun selamlar.yunusemre hepimizin.A.D

  Cevapla

 17. erkan
  Mar 06, 2007 @ 12:59:21

  sizler yunus emre kimin ögrencisi oldugunu biliyonuz mu? tabtuk emrenin ögrencisi. benim duyduklarıma göre tabtuk emre yunus emre’ye sen artık özgürsün nereye istiyosan gidebilirsin.yunus gitmek istemez ama tabtuk emre diyince gider.ama yunus düşünür ben öldüğümdemde mezarım nerede olacak diye.ve yunus elindeki asasını manisadaki gediz nehrine atar bu asa nerde durusa orası benim gömülecegim yerdir.diye söylerler asayı atıp ve buluyor ustası olan tabtuk emrenin yakınlarında asayı buluyor ve yunus emre benim gömülecegim yer ustamın yanıdır diye söylemiş.bunları ben büyüklerimden duydum….her yıda yunus emre için anma töreni olur bu törenlerde bülenç arınçta bulunmuştur…manisa kula emre köyülüsü

  Cevapla

  • mehmet öner
   Şub 03, 2015 @ 18:08:01

   erkan bey ben yunusemre türbe görevlisiyim yazdıklarına gerçekten saygım var.amaaa.gel gör yaşa belgeli .ben gece dahi açıyorum mesayi 8.5 ama5den sonrasıda gönül mesayisi ne yazarsam boş hende haklısın ama alacagın yok gelin tanış olalım tel05377110563

   Cevapla

 18. özkan aras
  Mar 13, 2007 @ 14:59:50

  Sayın A.D, evet babam Rafet ARAS. Dün akşam selamınızı ilettim ama isminizi tam bilemediğimden “bir öğrencinin selamı var” dedim. Onun da size çok selamı var.
  Sevgili YuNuSEmReLi eleştirin umarım benim hakkımda değildir. Çünkü “başkaları” söylüyor diye hitap ettiğin insanlar bu ülkenin önde gelen bilim adamlarıdır. Merak ettiğim şey ise doğdun doğalı araştırma yaptığın kaynaklar “başkaları” diye hitap ettiğin bilim adamları değil ise hangi kaynaklardan ne biçimde faydalandığını söylersen bizi de bilgilendirmiş olursun! Çünkü “yunusemre yunusemre ilçesindedir cok kes ispanlanmıştır” deyip bu ispatların bilgi ve belgelerini ortaya koymazsan, Yunus Emre’nin mezarının Kula’da, Karaman’da vs. olduğunu söyleyen insanlar karşısında söylediklerin çok cılız kalacaktır ve asıl o zaman sızlar büyük ozan Yunus’un kemikleri! (Eleştirin benim hakkımdaysa ve “başkaları” dışında ulaştığın kaynaklar varsa bilgilendir lütfen bizi! Ayrıca elimin altında yazacak epey şey vardı ama burda kesiyorum.) Herkese çok selam ve saygılar!…

  Cevapla

 19. ali doğan
  Mar 14, 2007 @ 13:15:06

  selam, özkan ARAS kardeşim ve yunus sevenler sevenler dedim çünkü yunus bir sevgi insanı hak ve halk şairi hakkı ,seven halkı seven bir insan onun için zaman,mekan,dil,din,ırk yunus gibi hak aşıkları için hiç önemli değil.onlar sevmişler,YARATILANI YARATANDAN ÖTÜRÜ,ama bizim köyümüzden böyle bir insanın çıkması bizim için öğünç ve gurur kaynağı. yunusun çok sevilen bir ozan,olması herkesin onu kendilerine mal etmesine sebep oluyor ama biz biliyoruz,ki o sarıköyde ayrıca sizin gibi özkan ARAS gibi bilgili ve araştırmacı kardeşlerimizin de köyümüze sahip çıkıp bilgilerini bizimle paylaştıkları için teşekkür ederim.ÖĞRETMENİM,RAFET ARAS BENİ 1972-1978 YILLARI ARASI OKUTTU.ADIMI YAZDIM TEKRAR SELAMLAR.ELLERİNDEN ÖPERİM.meil adresinizi bilseydim oraya yazacaktım.tekrar selamlar.

  Cevapla

 20. ilyas
  Mar 17, 2007 @ 15:29:34

  arkadaslar bende yunusemreliyim msn adresim ilyas462@hotmail.com tanışmak isteyen ler varsa görüşmek üzere

  Cevapla

 21. murat
  Mar 17, 2007 @ 21:39:08

  hayır eskişehir

  Cevapla

 22. Yunusemreli
  Mar 27, 2007 @ 20:15:45

  yunusemre sadece ve sadece yunusemre köyündedir yani sarıköy ama şimdi ilçe oldu
  yunusemrenin türbesi başka yerde diyenler
  web sitesine baksın :
  http://www.benimblog.com/yunusemre

  Cevapla

 23. Yunusemreli
  Mar 27, 2007 @ 20:17:51

  bu arada bende yunusemreliyim 🙂

  Cevapla

 24. öznur gs
  Nis 15, 2007 @ 06:41:54

  daha 16 yaşındayım yunus emreyi dönew ödewim wasıtasıyla tanıyorum we onun şiiirlerini okurken ben alllhı peygamberimi hiç sewmiorum gibi gözüküo bizler dünya haline dalmış bu dünyanın yaln dünya olduğunu unutmuş oyalanıp gidioruz yukarıdaki bilgiler ne kadar doğru bilemm ama yunus emrenin daha görülmeyen bir çok yönü war bizimgibi gençlerin o dahi insana sahip çıkması lazım değilmi arkadaşlar

  Cevapla

 25. Arzu Kezgin
  May 13, 2007 @ 13:41:26

  bende yunus emre ile ilgili bütün resimler var. teşeşekkürler.

  Cevapla

 26. çiğdem kaya
  May 15, 2007 @ 10:42:37

  bunlar için çooook teşekkür ediyorum.

  Cevapla

 27. arzu kezgin
  May 15, 2007 @ 10:45:24

  bunlar için çooook teşekkür ediyorum. vede çoook özür diliyorum

  Cevapla

 28. yunus
  May 19, 2007 @ 14:05:18

  siteyi hazırlayan kişilere teşekkür ederiz ilyas’ın babasıyım…

  Cevapla

 29. yunusemrelim
  May 19, 2007 @ 18:37:26

  sitenisi bı yunusemrelı olarak begendım tebrık edıyorum..

  Cevapla

 30. Aydin
  May 27, 2007 @ 13:52:22

  Sayin özkan aras

  Bugun ulkenin cesitli yerlerinde 15 ayri Yunus Emre mezari yada turbesi vardir.
  Bende sayin Erkan gibi Yunus Emre’nin mezarinin Sarikoyde olduguna inanmiyorum,cunku bu konuda kesin bir delil yada belge yoktur. Cahit oztelli’nin Yunus Emre ile ilgili eserleri o kadar aydinlaticidirki ,Sarikoydekini dusunmeye bile gerek olamadigini dusunuyorum.Ayrica Evliya Celebi’nin seyahatnamesi bakin ne diyor :Evliya Çelebi, Karaman ve tarihi eserlerini incelemiş, Yunus Emre’nin de Karaman’da olduğunu belirtmiştir.
  Karaman Kalesinden, Aktekke (Mevlana’nın Annesinin mezarının bulunduğu cami), Nuh Paşa camii, Dikbasan camii, Karabaş Veli Camii, Kirişçi Baba camii ve bunlardan başka çok sayıda cami, medrese, çeşme, han, hamam ve imaretlerden bahseder. Evliya Çelebi bu tarihi eserlerden başka, büyük bir cadde üzerinde 470 dükkandan bahisle, Karamanlıların tarihlerde yaşantılarını ve binlerce evliyanın mevcudiyetini ve Yunus Emre’nin merkadi-nin (Mezarının) Karaman’da olduğunu yazmaktadır.(kaynak:Evliya Celebi), Abdulbaki golpinarli Evliya Celebi ile de tartismamistir sanirim.Evliya Celebinin yazdiklari bile yeterli bir kanittir.Başbakanlık Arşivinde bulunan 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim Han’a ait İl Yazıcı Defterinde bulunan belge ise:

  Karye-i Şeyh Hacı İsmail an kaza-i Larende mezbur Şeyh Hacı İsmail an cemaatin dervişleri ile diyar-ı Horasandan gelmiş, aziz imiş, bunda tavattun edip, badehu oğlu Musa Paşa bunda bir zaviye bina edip, badehu anın oğlu Güveği (Kevki ) Çelebi dahi bir zaviye bina edip etbaı ile sakin olup ellerinde ber vech-i vakfiyyet tasarruf yerleri vardır.Hariçten ziraat edenler öşürlerin vakfa virüp, zaviyede sarfolunup, kendileri ve dervişleri avarızdan ve resm-i ganemden ve resm-i çiftten muaftırlar.” Denilerek Yunus Emre’nin neslini, geldiği yeri , soyunu ve Larende’de (Karaman’da) mülk satın alıp, yerleştikleri padişah Fermanı ile vesikalandırılmıştır.
  Yunus Emre’nin sarıköyde olduğunu savunanların sarıldıkları kaynakların başında ise Bektaşi Velayet-Nameleri gelmektedir.Bu Menakıp-Namelerde gerçek dışı bir takım hurafeler bulunduğu ilim çevrelerince kabul edilmiştir.Ayrica Yunus Emre Haci Bektasi veli’den siirlerinde hic bahsetmemistir.Sarıköyle ilgili belgelerden birisi de Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudat-ı Kadime Arşivinde bulunan bir vakıf kaydıdır ki, burada ismi geçen Yunus, Yunus Emre değil Yunus Emir Bey isminde bir zattır. Abdulkadir Gölpınarlı Hoca burada geçen Emir kelimesini Emre’ye çevirerek “Yunus Emre Bey’in Eskişehirin Sivrihisar kazasına bağlı Sarıköy’de çiftliğini, zaviyesine vakfettiği kayıtlıdır.” diyerek Yunus Emir Bey’i Yunus Emre haline getirmiştir.

  Cevapla

 31. Aydin
  May 27, 2007 @ 13:53:53

  Yunus Emre’nin Eskisehir sarıköyde olduğunu savunanların sarıldıkları kaynakların başında ise Bektaşi Velayet-Nameleri gelmektedir.Bu Menakıp-Namelerde gerçek dışı bir takım hurafeler bulunduğu ilim çevrelerince kabul edilmiştir.Ayrica Yunus Emre Haci Bektasi veli’den siirlerinde hic bahsetmemistir.Sarıköyle ilgili belgelerden birisi de Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudat-ı Kadime Arşivinde bulunan bir vakıf kaydıdır ki, burada ismi geçen Yunus, Yunus Emre değil Yunus Emir Bey isminde bir zattır. Abdulkadir Gölpınarlı Hoca burada geçen Emir kelimesini Emre’ye çevirerek “Yunus Emre Bey’in Eskişehirin Sivrihisar kazasına bağlı Sarıköy’de çiftliğini, zaviyesine vakfettiği kayıtlıdır.” diyerek Yunus Emir Bey’i Yunus Emre haline getirmiştir.

  Cevapla

 32. Aydin
  May 27, 2007 @ 13:56:33

  Yunus Emre’nin şiirlerinin ortaya çıkarılmasına ve değerlendirilmesine öncülük eden kiside Cahit Oztelli’dir Abdulbaki Golpinarli degil.O yuzden Yunus Emre konusunda Cahit Oztelli’nin eserleri daha mantiklidir,cunku o konuyu soylentiler ile degil belgeler ile savunmustur.

  Ayrica bir Orduluya sorarsaniz Yunus Emre’nin mezari Ordu-Unye’dedir ,bir Aksarayli,bir Erzurumlu.bir Manisali’ya , bir Kirsehirli’ye sorarsaniz Yunus Emre kendi memleketlerindedir.Oysa butun resmi belgeler bilgiler Larende’yi yani Karaman’i gostermektedir .Ayrica tarihte Yunus Emre’den baska Karamanoglu Mehmet Bey,Seyh Edebali,Kemal Reis,Piri Reis,Dursun Fakih,Zembilli Ali Efendi ve Kazim Karabekir Pasa gibi Turk buyuklerini yetistirmis benimde hayran oldugum bir sehir olan Karaman’in baska sehirlerin tarihi degerlerini sahiplenme gibi bir kaygisi ve ihtiyaci yoktur.Zaten dusunulse bile Yunus Emre’nin bir ilim ve irfan merkezi olan Konya Karaman yoresinden olmasi daha kuvvetli ihtimaldir.Sayisiz bilim adaminin yetistigi ve memleketi olan bir yerden Yunus Emre’nin yetismesi cok dogaldir.

  Cunku zaten Konya Karaman kulturel degerler olarak en zengin yoredir.Eger Osmanli belgeleri il yazici defterleri yani resmi belgeler Karaman diyorsa bu halkin aydinlatilmasi ,bilime ve Turk kulturune katkidir.Yunus Emre’nin hayat hikayesi bir takim soylentilerle degil resmi belgeler ogrenilir ,bu acidan Karaman bana daha mantikli geliyor.Yunus Emre aslı asaleti belli, çok güzel tahsil görmüş bir kişidir. Butun bu belgeleri ve eserleri inceledigimiz zaman bana gorede Yunus Emre Karaman topraklarında yaşamıştır ve Karamanda zaviyesi bulunmaktadır. Türbesi Karaman’da kendi adını taşıyan Yunus Emre Cami bitişiğindedir.
  Ünlü şair Behçet Kemal Çağlar Yunus Emre’nin Karamanli oldugunu radyo konusmasinda belirtmis ve gercekleri su dizelerle dile getirmistir.“Selam sekiz yuz yildir dili canli Yunus’a Selam saygi hayranlik Karamanli Yunus’a”

  Cevapla

 33. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:51:19

  Sayın Aydın,

  Daha önce yazmayacağımı söylememe rağmen ismime hitaben yazı yazmanız ister istemez bana da bir cevap hakkı doğurdu.

  Öncelikle yazınızda bilerek veya bilmeyerek yaptığınız hatalar üzerinde duralım.

  1) Demişsiniz ki: “Yunus Emre’nin şiirlerinin ortaya çıkarılmasına ve değerlendirilmesine öncülük eden kiside Cahit Oztelli’dir Abdulbaki Golpinarli degil.O yuzden Yunus Emre konusunda Cahit Oztelli’nin eserleri daha mantiklidir…”
  İlk önce yukardaki yazınızın ilk paragrafıyla ilgili birşeyler yazalım.
  Yıl:1936 Abdülbaki GÖLPINARLI Doktora tezi olarak hazırladığı Yunus Emre, Hayatı, Sanatı, Şiirleri’ni yayımladı.
  Cahit ÖZTELLİ Trabzon Lisesini bitirip Ankara DTCF’ne başladı.
  Yıl:1941 Abdülbaki GÖLPINARLI Yunus Emre ile Aşık Paşa ve Yunus’un Batıniliği’ni yayımladı.
  Cahit ÖZTELLİ askere gitti.
  Yıl:1943 Abdülbaki GÖLPINARLI 2 cilt olarak Yunus Emre Divanı’nı yayıma hazırladı.
  Cahit ÖZTELLİ hala asker.
  Yıl:1961 Abdülbaki GÖLPINARLI Yunus Emre ve Tasavvuf isimli kitabını yayımladı.
  Cahit ÖZTELLİ Milli Eğitim Bakanlığında Redaktör olarak çalışıyor.
  Yıl:1965 Abdülbaki GÖLPINARLI Yunus Emre, Risalat al-Nushiyye ve Divan çalışmasını yayımladı.
  Cahit ÖZTELLİ hala Milli Eğitim Bakanlığında Redaktör.
  Yıl:1971 ve nihayet Cahit ÖZTELLİ Yunus Emre hakkında bir kitap yayımlıyor.

  Neye kimin öncülük ettiği gayet açık sanırım.
  Yani cümlenizi şöyle düzeltmek gerekecek: “Yunus Emre’nin şiirlerinin ortaya çıkarılmasına ve değerlendirilmesine öncülük eden kişi de Abdülbaki GÖLPINARLI’dır Cahit ÖZTELLİ değil. O yüzden Yunus Emre konusunda Abdülbaki GÖLPINARLI’nin eserleri daha mantıklıdır…”

  Cevapla

 34. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:53:13

  2) Demişsiniz ki: “…Evliya Çelebi …Yunus Emre’nin merkadi-nin (Mezarının) Karaman’da olduğunu yazmaktadır.(kaynak:Evliya Celebi), Abdulbaki golpinarli Evliya Celebi ile de tartismamistir sanirim.Evliya Celebinin yazdiklari bile yeterli bir kanittir.”
  Yazınızın başında sizin de belirttiğiniz gibi Yunus Emre’nin Anadolu’nun çeşitli yerlerinde makamları vardır. Bunlardan biri de Karamanda olandır. Evliya Çelebi Yunus Emre’nin mezarının Karamanda olduğu söylerken doğal olarak duyduklarını söylemiştir. Daha önce yazmış olduğum yazıları dikkatli okumuş olsaydınız Karamanda halk tarafından Yunus Emre’nin mezarı olarak bilinen ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde belirttiği mezarın, imzası “Şeyh Yunus Baba-al-ma’ruf Postnişin-i Kirişçi Baba” tarzında olan Kirişçi Baba tekkesi Şeyhi Karamanlı şair Katipzade Yunus’un olduğu, yani Karamandaki mezarın Kirişçi Baba’nın Yunus’unun mezarı olduğu, Taptuk Emre’nin Yunus’unun olmadığı kaynak belirtilerek belirtilmişti.
  Abdülbaki GÖLPINARLI’nın Evliya Çelebi ile tartışıp tartışmadığını bilemem ama Cahit ÖZTELLİ’nin kimlerle tartıştığını ilerde göreceğiz.

  Cevapla

 35. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:53:39

  3) “Başbakanlık Arşivinde bulunan 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim Han’a ait İl Yazıcı Defterinde bulunan belge ise:” demişsiniz. Bahsettiğiniz belge Yavuz Sultan Selim Han’a ait değildir, onun devrine aittir. Hicri 924 (1518) yılının Konya’ya ait 455 No’lu defterinin 111. sayfalarında kayıtlı vesikadandır söyledikleriniz ama dikkatinizi çekti mi bilmem Yunus Emre ismi hiç geçmez. Yunus Emre isminin geçtiği asıl vesika aynı yıla ait 63 No’lu defterin 238. Sayfasındadır. Çok uzun olmasa burada nakledecektim ama dilerseniz iletebilirim. Her iki vesikada da Yunus’un mezarının Karamanda bulunduğuna dair bir bilgi yoktur. Yunus Emre ve çevresindekilerin Karamanda arazi aldıklarını gösterir. Buna da hiç kimsenin itirazı yok zaten!

  Cevapla

 36. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:53:59

  4) Vilayet-Name’den bahisle “Bu Menakıp-Namelerde gerçek dışı bir takım hurafeler bulunduğu ilim çevrelerince kabul edilmiştir.Ayrica Yunus Emre Haci Bektasi veli’den siirlerinde hic bahsetmemistir.” demişsiniz. İsterseniz ünlü Tükolog ve bilim kadını I. MELİKOFF’un Yunus Emre ve Hacı Bektaş isimli makalesinden bir alıntı yapalım: “…Yunus’un yaşadığı çağı, XIII. yüzyılın ikinci yarısını anan tek kaynak Vilayet-namedir. Yunus Hacı Bektaş’ın çağdaşıdır; Sivrihisar’ın kuzeyindeki doğum ve ölüm yeri Sarıköy’dür… Vilayetname, mürşidi Tapduk Emre’yi anan Yunus Emre’nin eserleriyle birlikte sayılı kaynaklardan biridir…”
  Anlayacağınız her ne kadar gerçek dışı görünen hikayeleri de barındırsa da Vilayet-name’yi hiçbir bilim adamı elinin tersiyle itemez. Siz ise Evliya Çelebi’nin halktan duyup yazdıklarını kesin kanıt olarak görürken XIII. yüzyılın ikinci yarısını anan tek kaynak olan Vilayet-name’yi bir çırpıda silerken bilmeden bir açmaza giriyorsunuz.

  Madem Sayın MELİKOFF aldı eline sazı o devam etsin bakalım: “Yunus Emre’nin Taptuk Emre, Barak Baba, Sarı Saltuk, Geyikli Baba’yı anmasını, Hacı Bektaş’ın adını bir kez bile anmamasını göz önünde tutarsak, şu neticeyi çıkartabiliriz: Hacı Bektaş hayattayken o kadar önemli bir kişi değildi; Bu çağın bütün kaynaklarınca da bu böyledir. Mesela tasavvuf şairi Aşık Paşanın ondan hiç bahsetmediğini, sadece Eflaki’nin ona ikinci sırada bir yer verdiğini görürüz. Ama Hacı Bektaş gene de, Osmanlı Türkiye’sinde en önemli bir halk tarikatına adını vermiştir.”

  Cevapla

 37. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:54:34

  5) “Sarıköyle ilgili belgelerden birisi de Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudat-ı Kadime Arşivinde bulunan bir vakıf kaydıdır ki, burada ismi geçen Yunus, Yunus Emre değil Yunus Emir Bey isminde bir zattır. Abdulkadir Gölpınarlı Hoca burada geçen Emir kelimesini Emre’ye çevirerek “Yunus Emre Bey’in Eskişehirin Sivrihisar kazasına bağlı Sarıköy’de çiftliğini, zaviyesine vakfettiği kayıtlıdır.” diyerek Yunus Emir Bey’i Yunus Emre haline getirmiştir.” demişsiniz.
  İş bu kadar basit değildir Sayın Aydın!
  Abdülbaki GÖLPINARLI hakkında bu kadar basit ve kestirme sonuçlara varmadan önce hakkında bir inceleme yapmanızı tavsiye ettikten sonra konumuza geçebiliriz.
  Yunus Emre ismi üzerinde duralım önce; Yunus Emre’de isim olan Yunus’tur, Emre değil. Emre bir terimdir. Nasıl mı? “…Aşık’ın ve daha eski olarak da, halk tasavvuf şairi Emre’nin Türk Edebiyatı’nda oynadığı rolü anmak isterim. Gerçekten de şu ispat edilmiştir ki tasavvuf şairini belirten Türkçe terim Emre, din dışı ilhamla koçaklamalar, destanlar söyleyen ozan’ın karşısıydı. Bu Emre teriminin yerini XV. yüzyıl başından beri, şüphesiz tekkelerin tasavvuf şiiri etkisi yüzünden, Tanrıya hayran, tasavvuf sevgilisini belirten âşık terimi almıştır. Bu Emre’ler arasında yer alan Yunus, şüphesiz en önemlisiydi…” Mesela biz Aşık Veysel deriz ama asıl adı Veysel ŞATIROĞLU’dur. Yani Yunus Emre’nin Emre’si kullanıla kullanıla isim haline dönüşmüştür. Yoksa gerçekte Yunus’un adı Yunus Emir de olabilir, Yunus Emrullah da…

  Cevapla

 38. özkan aras
  Haz 06, 2007 @ 14:58:24

  6) Yazınızda belirttiğiniz diğer görüşlerse birer iddiadan ibaret olduğu ve bilimsel bir görüşe sığmadığı için yanıt yazmıyorum.

  Yunus Emre’nin mezarının Sarıköyde olduğuna dair kesin bir belge bulunmadığı iddianıza karşılık da Mezarın sarıköyde olduğunu gösteren belgelerin tümünü bir arada yazmayı düşünüyorum. Uzun ama faydalı olacak bu yazı için site yöneticileri ne der bilemiyorum.

  herkese selam ve saygılar…

  Cevapla

 39. Aydin
  Tem 01, 2007 @ 19:58:41

  Sayin Ozkan Bey,

  Bosuna hic ugrasmayin basindan beri yazdiklariniz dogru kabul edilseydi yani Sarikoy tezi zaten hic tartisma olmazdi.Butun ulke bunu kabul ederdi.Farkli gorusler oldugu icin bugun 15 tane Yunus Emre mezari var Turkiyede.Sandikliya gidin sarikoyu veya Karamani kabul edermi saniyorusunuz.Unye’ye gidin kabul edermi.Yunus Emre ile ilgili mezar arastirmasi ilk Sarikoyde yapilmistir zaten.Eger arastirma sonucunda gercekten orasi kesin kabul edilseydi.Bugun belki boyle bir tartisma olmazdi.Cunku bu konuda kesin bir karar yoktur.Cunku Nasreddin Hoca,Karacaoglan,Dadaloglu’nda oldugu gibi Yunus Emre konusunda da tartismaya son nokta konulamiyor .Abdulbaki Golpinarli’nin degerlendirmeleri ,dogru kabul edilseydi ,bugun zaten tartisma olmazdi.Goruldugu gibi Golpinarlinin degerlendirmeleri yeterli gorulmemiski Cahit Oztelli’nin ve bazi arastirmacilarin tezi ve bulgulari da kabul edilmistir.Bugun surasi Yunus Emre’nin gercek mezari diyemiyor kimse.Sadece eldeki belgelere gore burasi olabilecegini soyleyebilir.Cunku Aksarayli Aksaray da kabul ediyor ,Kula’li Kula’da .Erzurumlu Eruzum’da , Unyeli Unye’de,Karamanli Karaman’da ,Sandiklili Sandikli’da,Sarikoylu Sarikoy’de.Zaten bu yerlerin hepsindede nerdeyse birer Yunus Emre mezari ve aniti var.Ben bir Yunus Emre hayrani olarak bu yerlerin icinde tarihi belgeler,vesikalar bakimindan en dogru gordugum Karaman’daki turbedir.Baskasi baska yerleri dogru goruyorsa o onun bilecegi bir seydir,saygi duyarim.Ben sadece resmi belgeleri kayitlari dikkate alirim.Sadece Bektaşi Velayetnamelerini veya rivayetleri hikayeleri degil.Butun resmi belgeler ve kayitlar,tapu ve vakif kayitlari Karaman’i gostermektedir.

  Zaten dedesi Ismail Haci’nin bile mezari bugun Karaman’in yesildere kasabasi sinirlari icinde yer almaktadir .Cunku belge var ,bilimsel olarak kanitlanmis , efsane veya hayal degil.Ayrica ben Karamanli degilim yani duygusal acidan da kesinlikle bakmiyorum .Daha oncede dedigim gibi Seyh Edebali,Piri Reis,Kemal Reis,Karamanoglu Mehmet Bey,Kazim Karabekir gibi bir cok Turk buyugu yetistirmis bir sehir olan Karaman’in kuru bir tartisma icinde olacagini tahmin etmiyorum cunku zaten ihtiyaci yok, zengin bir kulturel birkimi var.

  Başbakanlık Arşivinde bulunan 1518 tarihli Yavuz Sultan Selim Han’a ait İl Yazıcı Defterinde bulunan belge:
  “Karye-i Şeyh Hacı İsmail an kaza-i Larende mezbur Şeyh Hacı İsmail an cemaatin dervişleri ile diyar-ı Horasandan gelmiş, aziz imiş, bunda tavattun edip, badehu oğlu Musa Paşa bunda bir zaviye bina edip, badehu anın oğlu Güveği (Kevki ) Çelebi dahi bir zaviye bina edip etbaı ile sakin olup ellerinde ber vech-i vakfiyyet tasarruf yerleri vardır.Hariçten ziraat edenler öşürlerin vakfa virüp, zaviyede sarfolunup, kendileri ve dervişleri avarızdan ve resm-i ganemden ve resm-i çiftten muaftırlar.” Denilerek Yunus Emre’nin neslini, geldiği yeri , soyunu ve Larende’de mülk satın alıp, yerleştikleri padişah Fermanı ile vesikalandırılmıştır.Bu belge bile yeterli aslinda.Evliya celebi’nin seyahatnamesinde acikca belirttigi gibi Yunus Emre’nin mezarinin Karaman’da oldugunu belirtmistir.

  Cevapla

 40. özkan aras
  Tem 02, 2007 @ 13:42:21

  Sayin Aydın Bey,

  Bosuna hic ugrasmayin basindan beri yazdiklariniz dogru kabul edilseydi yani Karaman tezi zaten hic tartisma olmazdi.

  “Butun resmi belgeler ve kayitlar,tapu ve vakif kayitlari Karaman’i gostermektedir.” diyorsunuz ama nerde acaba bu kayıtlar?

  ve acaba bu kadar kesin kayıtlar varken neden Yunus Emre’nin mezarı Karamandadır diyen araştırmacı sayısı bir veya ikidir. (Cahit ÖZTELLİ ve İ.H. KONYALI, ki Sayın KONYALI bile bu kadar ısrarcı olmamıştır.)

  Karamanda olduğunu söyleyen araştırmacı sayısı bir iki kişi iken; ben size bir çırpıda Sarıköyde olduğunu söyleyen 50’ye yakın bilim adamı ve araştırmacı sayarım.

  Nedendir bilir misiniz? Bilim adamları araştırma yaparken yanlız Cahit ÖZTELLİ’nin kitabını okumazlar! Karşıt görüşler ve ona verilen yanıtlar da değerlendirme kapsamındadır. Cahit ÖZTELLİ’nin kitabını biraz dikkatli okusanız (ki okuduysanız) ve eleştiri süzgecinden geçirseniz kitaptaki tutarsızlıklar gün gibi aşikardır.

  Cevapla

 41. özkan aras
  Tem 02, 2007 @ 13:55:08

  Cahit ÖZTELLİ’nin çok değerli kaynak diye gösterdiği Şikari Tarihi (ki bu tarih hakkında yazılacak o kadar çok şey vardır ki) gerçekleri anlatması açısından Bektaşi Velayetnamesinin onda biri bile etmez. C. ÖZTELLİ’nin Şikari Tarihinde bizim Yunus diye bahsettiği Şeyh Yunus saray entrikalarında bulunduğu için Karaman Beyi Aleaddin tarafından helak edilmiştir yani idam edilmiştir. Bunu C.ÖZTELLİ kendisi yazar. Ama tarih hesabı yoktur Cahit ÖZTELLİ’nin çünkü Karaman Beyi Alaeddin 1361’li yıllarda iktidara geçer. Yunus Emre 1272 yılında vefat eden Mevlana’nın meclislerinde bulunmuştur. Olgunluk dönemi eseri Risalet-ün Nushiyye’yi de 1307 de yazmıştır. Beyazıt Kütüphanesinde ortaya çıkan mecmuada da 1240-1320 yılları arasında yaşadığı belirtilmiştir ki bu şiirleri ve yaşamıyla oldukça tutarlıdır.

  Yani Yunus Emre’yi Karamanlı yapmak uğruna 1370 li yıllarda saray entrikalarına karıştığı için Alaeddin tarafından helak edilen(idam edilen) Şeyh Yunus’u bizim derviş Yunus’la bir tutmak kadar bilim ahlakına sığmayan bir davranışta bulunan bir insanın kitabı ne kadar bilimseldir.?

  Cevapla

 42. özkan aras
  Tem 02, 2007 @ 14:02:36

  “Şeyh Yunus Baba-al-ma’ruf Postnişin-i Kirişçi Baba” diye kayıtlara geçen ve işte bu da Yunus’dur denen Yunus da Kirişçi Baba’nın müridi Yunus’dur ve 1518’li yıllara tekabül eder ve bizim Yunus’dan iki yüzyıl sonra yaşamıştır.

  İki Yunus ama Yunus Emre’dir denen Yunus hangi Yunus?
  Biri helak edilen Şeyh Yunus, öteki Kirişçi Baba müridi Yunus Baba:) her ne hikmetse yaşadıkları devir Yunus Emre^nin devrine rastlamaz.

  Cevapla

 43. özkan aras
  Tem 02, 2007 @ 14:05:43

  Size sadece bir tavsiye Sarıköydeki belgeleri eleştiriken gösterdiğiniz acımasızlığın onda birini Karaman belgeleri için gösterin!

  İşte o zaman görülecektir neyin ne olduğu.

  Cevapla

 44. özkan aras
  Tem 02, 2007 @ 14:11:14

  Abdülbaki GÖLPINARLI için de bir iki şey yazıp bitireyim bu günlük. Sayın Cahit ÖZTELLİ kitabında GÖLPINARLI’nın eserlerini kaynak olarak gösterir ve kitabında kaynak olarak fazlasıyla kullanır, ama ne hikmetse işine geldiği gibi! ve insanları kandırmak uğruna ve bunu tüm içtenliğimle söylüyorum.

  neyse hepsi buraya sığacak gibi görünmüyor. Kısa bir süre sonra Ankara Eskişehirliler Derneği adına bir makale yazacağım. oldukça uzun ve yararlı olacak. O yazımı okursanız Cahit ÖZTELLİ’nin nasıl önyargılar içinde kitap yazdığını göreceksiniz.

  herkese sevgi ve saygılar…

  Cevapla

 45. yüksel kaya
  Ağu 13, 2007 @ 12:10:05

  ben yunusemreliyim,küçüklüğümden hatırlıyorum bir ara konya’dan Yunusemre’nin mezarını açıp çalmak için gelmişlerdi.Madem yunusemre türbesi konyada niçin böyle birşey yapma gereği duydular.

  Cevapla

 46. yüksel kaya
  Ağu 13, 2007 @ 12:11:12

  özkan kardeş RAFET hocama selamlar saygılar

  Cevapla

 47. özkan aras
  Eyl 04, 2007 @ 08:35:18

  Rafet ARAS’ın da size, tüm öğrencilerine ve tüm Yunus Emre’lilere selamı var!… Herşey gönlünüzce olsun.

  Cevapla

 48. Aydin
  Eyl 05, 2007 @ 10:15:12

  Sayin özkan bey, siz Cahit Oztelli’yi bilmiyorsunuzki onun hakkinda yorum yaziyorsunuz.Sozu uzatmaya gerek yok .Ilk arastirmayi Eskisehir yapmis ama kimse inanmiyor.Zaten bu arastirma inandirici olsaydi bir tane turbe olurdu , hepimizde inanirdik.Bugun 14 ayri mezarin daha olmasinin sebebi Eskisehirde mezarin inandirici olmamasindandir.Daha oncede belirttigim gibi Karaman’in zaten zengin bir kulturu var , baska sehirlerin degerlerini sahiplenme ihtiyaci yokki.Karaman’in sundugu belgeler sarikoyu tezindeki gibi hayali hikayeler degil .Osmanli il yazici kayitlaridir.Ben Karamanli degilim ama Karaman tezi bana daha mantikli geliyor.Belki baskalarida Unye,Kula,Sandikli,Aksaray,Erzurum diyebilir.Bana gore en saglam deliller Karaman daki turbe hakkindaki belgeelrdir.

  Yunus Emre’nin ait olduğu İsmail Hacı Cemaatının yerleşim yeri Karaman’ın 25 km. doğusunda bulunmaktadır.

  kaynak : 1518 (Hicri 924) tarihli Yavuz Sultan Selim’in “İlyazıcı Defteri”, İstanbul, Başbakanlık Arşivi, Konya Defteri, No.871, (Yeni 63), Sahife 236

  Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Karaman’a gelişinden bahisle “Kirişçi Baba Caminde Yunus Emre Hazretleri merkadi (mezarı) bulunmakladır. “Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meshur-i afak’tır.” diyerek Yunus Emre’nin türbesi, tekkesi ve zaviyesinden bahsetmektedir.

  Evliya Celebi herhalde Cahit oztelli’nin eserlerini kaynak almamistir.Isterseniz seyahatnameyi bir acin da okuyun.

  Cevapla

 49. özkan aras
  Eyl 05, 2007 @ 13:53:41

  Sayın Aydın! Ya benim yazdıklarımı okumuyorsunuz ya da okuyup da anlamamazlıktan geliyorsunuz! Hala dönüp dolaşıp yok kaynaklar Karamanı gösteriyormuş da yok bilmem neymiş de… Son yazınızda da kaynak diye gösterdiğiniz belgelerin hepsine daha önceki yazılarımda yanıt verdim. Yazdıklarımda yanlış olan birşeyler varsa, eleştirecekseniz yazılanları veya yeni birşeyler bulup da onları sunacaksanız amenna… ama son yazdığınızda da yeni hiçbirşey yok, yazılanlar üzerine de eleştiri yok. dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyorsunuz, yanıt veriyoruz gene aynı şeyleri yazıyorsunuz.

  Cevapla

 50. özkan aras
  Eyl 05, 2007 @ 14:04:02

  Onun için son yazdıklarınıza yanıt verme gereği bile duymuyorum. Cahit ÖZTELLİ’yi bilmediğim konusuna gelince, merak etmeyin en az sizin kadar iyi bilirim Sayın ÖZTELLİ’yi. Son zamanlarda yoğunluğumdan dolayı Ankara Eskişehirliler Derneği adına yazacağım yazıyı yazma fırsatı bulamadım. Orada güzel bir Cahit ÖZTELLİ eleştirisi de olacak. Bakın bakalım biliyor muyum, bilmiyor muyum… Seyahatname’yi okumam konusunda yaptığınız öneriyi dikkate almıyorum çünkü 2000 kitaplık kütüphanemde oldukça özel bir yeri vardır ve okunmaktan da epey yıpranmış bir haldedir.

  Cevapla

 51. özkan aras
  Eyl 05, 2007 @ 14:07:53

  Yeni birşey yazmadığınız sürece yazılarınıza yanıt vermeyi düşünmüyorum. Aklıma gelmişken 20. yüzyılın o büyük doğu bilimcisi Sayın Abdülbaki GÖLPINARLI’dan bir cümle ile bitireyim yazımı: “Karaman’lıların bilimsel belge diye sundukları belgeler birer kalastan ibarettir ancak!”

  Cevapla

 52. Aydin
  Eki 31, 2007 @ 15:47:56

  Sayin özkan aras

  Bosuna ugrasmayin , dedigim gibi , dusuncelerinize saygim var , ama gosterdiginiz belgeler deliller ,tipki sarikoy efsanesi gibi hayalidir.Daha oncede belirttigim gibi sarikoy ilk arastirma firsati bulmus bir yer , ama gercek mezar bir cok arastirmaciya gore orada olmadigi belgelenmistir, eger orada oldugu kesin olsa zaten diger yerlere gerek bile kalmazdi .arastirmaya nokta konurdu.Buna ne diyeceksiniz ? Neden tamam kardesim mezar burada denmemis, ve konu kapatilmamis ? Bunlarida yanitlayin oyleyse.Neden yurdun 14 ayri yerinde daha mezarlar turbeler ortaya cikmis .Ve bilim adamlari 14 mezardan Karaman uzerinde durmuslar? Bu sunumu gosteriyor demekki yetkilileri bile Sarikoy’deki arastirmalar tatmin etmemis.

  Eskişehir’in bağlı olduğu Ankara’nın salnamelerinde, ne Yunus’a ne türbesi ve tekkesine ait en küçük bir kayıt bulunmamaktadır. Oysa aynı dönemdeki Konya salnamelerinde, Karamanlı Yunus Emre’den defalarca bahsedilmektedir.

  Ayrica bahsettiginiz buyuk bilimcinin arastirmalari dogru olsaydi , basta bunu devlet kabul ederdi.Ama bilim cevreleri ve arastirmacilar ve devlet buyuk tarihci I.Hakki Konyali ile gercek arastirmaci Cahit Oztelli’i ve diger Karaman’i savunanlarin tezlerini dikkate almis ve arastirmalarini daha mantikli bulmuski . Bugun Karaman daki turbe daha gercekci oldugu ortaya cikmistir.

  Bu bile yeterli belge degilmidir.Buna bilimsel belge denir , sizinki gibi hayali ve uydurma degil..Kusura bakmayiniz ama Cahit oztelli’nin bahsettigi gibi Abdulbaki merhum , gercekleri ogrenince sohretinin tehlikeye dusmesinden korkarak bu tur sinirli cikislar yaptigi gibi sizde , onun izinden giderek belge yerine laf dalasina girdiniz.Kalas diye bahsedilen belgeler devletin resmi belgeleridir ,ve devlet bu belgeleri ciddiye almis ve bu yil Yunus Emre’nin Karaman’in Yesildere kasabasindaki turbesinin onarimi gerceklesmistir.O belgeler sizin yani sarikoy’u savunanlarin ileri surdugu gibi belgesiz ve hayali hikayeler degildir.Daha once de belirttigim gibi Karaman’in baska sehirlerin kulturel ozelliklerini sahiplenme ihtiyaci yok .

  Cevapla

 53. Aydin
  Eki 31, 2007 @ 15:50:15

  Yunus Emre’nin dedesi ismail Haci’nin Karaman’in Yesildere kasabasindaki turbesinin onarimi gerceklesmistir.O belgeler sizin yani sarikoy’u savunanlarin ileri surdugu gibi belgesiz ve hayali hikayeler degildir.Daha once de belirttigim gibi Karaman’in baska sehirlerin kulturel ozelliklerini sahiplenme ihtiyaci yok .

  Cevapla

 54. enes
  May 13, 2008 @ 16:50:40

  yaw suraya yunus emre divani hakkinda 1 – 2 sey yazinsa na ogrenciyiz biz onun hakkında bilgiler lazim

  Cevapla

 55. YUNUSEMRE (YUNUSEMRELİ)
  May 25, 2008 @ 19:35:11

  s.a ben yunusemreliyim arkadaşlar kimseye inanmayın yunusemrenin mezarı ESKİŞEHİR/MİHALIÇÇIK/YUNUSEMREKÖYÜ ‘ndedi

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN SİTEMİZE BAKINIZ
  http://www.yunusemreli.tr.gg

  Cevapla

 56. Ali Riza
  Haz 11, 2008 @ 14:04:57

  Ne alaka Yunus Emre’ nin Eskisehir ile hic bir ilgisi yoktur.Hepsi birer yakistirma ve uydurmadir.Eskisehir’ den tarihi bir simanin olmamasindan dolayi Yunus Emre’ yi Eskisehirli yapmak istemis olabilirler.YunusEmrekoyu’ ndeki mezar Yunus Emre’ nin degildir.Osmanli belgelerinin acikca belirttigi gibi Yunus Emre Karamanlidir ve mezari Karaman’ dadir.

  Cevapla

 57. Mehmet Selek
  Haz 14, 2008 @ 21:35:32

  Yunus Emrenin şiirlerinin çoğunlukla Türkçe olması ve KaramanOğlu Beyinin Türkçeyi resmi dil olarak kabul etmesi bile Yunus Emrenin Karamanda yaşamış olduğu tezini daha da kuvvetlendiriyor.

  Cevapla

 58. tevfik
  Tem 08, 2008 @ 16:06:12

  ebde yunus emre’liyim ismail’in oluyum msn’em ju-on-b13@hotmail.com köyüme slm lar

  Cevapla

 59. Erkan
  Tem 28, 2008 @ 10:27:47

  Yunus Emre’ nin yasadigi donemde Konya basta olmak uzere Karaman , Kirsehir, Aksaray, Kayseri bir ilim ve irfan merkezleriydi.Eskisehir ise siradan bir yerdi.Yunus Emre’ nin Eskisehir de vefat ettigine dair en ufak bir kanit yoktur , olamazda zaten cunku bu mezar hayal ve uydurmadir.Eskisehir’ den tarihi bir sahsiyet cikmamasindan dolayi bazi Anadolu’ nun baska sehirlerinde dogmus ve yetismis Turk buyuklerini sahiplenme cabasindalar bana gore.

  Yunus Emre’ nin Eskisehirle hic bir ilgisi yoktur , bir tane tarihi kanit yoktur.Yunus Emre gercekte Karamanlidir mezarida Karaman’ dadir . Dedesinin mezarida Karaman’ dadir.

  Zaten Yunus Emre’ nin siirlerinde memleketi Karaman’ dan bahsetmesi bile yeterli bir kanittir.

  Cevapla

 60. özkan aras
  Tem 29, 2008 @ 13:51:30

  “Kendi bahçesinde
  dal olamayanın biri
  Girmiş bahçeme
  ağaçlık taslıyor.”

  Severim Özdemir Asaf’ı!..

  Cevapla

 61. mehmet karaca
  Ağu 02, 2008 @ 11:16:00

  Karaman gercekten muthis bir yer .Osmanli’nin manevi kurucusu Seyh Edebali’den Karamanoglu Mehmet Bey’e ,Piri Reis’ten Kemal Reis’ e , Ataturk’ten Kazim Karabekir’e kadar bir cok unlu insani yetistirmistir.Bunun Turkiyede baska bir benzeri yok neredeyse.Tarihi vesikalar isiginda Yunus Emre’nin de Karamanli olduguna suphe yoktur.

  Cevapla

 62. özkan aras
  Ağu 05, 2008 @ 07:46:00

  Yesinler sizin tarihi vesikalarınızı!

  Ya okuma yazmanız yok ya da algılama gücünüz zayıf!…

  Bir kez daha yazayım isterseniz.

  Karamanda olduğunu söylediğiniz ve kayıtlarda geçen iki Yunus vardır;

  1- Birincisi Kirişçi Baba’nın müridi Yunus’tur. Yaşadığı tarih de 1500’lü yıllara rastlar.

  2- İkincisi 1361′li yıllarda iktidara geçen Karaman Beyi Alaeddin tarafından idam edilen Yunus’tur. (Yunus Emre’yi Karamanlı yapmak uğruna saray entrikalarına karıştığı için idam edilen Yunus’u, bizim Yunus’la bir tutmaya çalışmak hangi ahlaka ve hangi vicdana sığar?)

  ki iki Yunus’un da yaşadığı yıllar Yunus Emre’nin yaşadığı yıllarla örtüşmez. Biri Yunus Emre’den en az 50 yıl, diğeri ise en az ikiyüzyıl sonra yaşamıştır.

  Daha da anlamadıysanız ne diyeyim:

  “Allah akıl fikir versin!”

  Cevapla

 63. Erkan
  Ağu 06, 2008 @ 10:57:58

  Sayin mehmet karaca yazdiklariniza katiliyorum .Karaman zengin tarihe sahip gercekten sizinde belirttiginiz gibi Osmanli’nin manevi kurucusu Seyh Edebali’den Karamanoglu Mehmet Bey’e ,Piri Reis’ten Kemal Reis’ e , Ataturk’ten Kazim Karabekir’e kadar bir cok unlu insani yetistirmistir.

  Evliya Celebi Yunus Emre’ nin Karaman’ da turbesi oldugunu seyahatnamesinde acikca belirttigi halde , daha hala anlamamazliktan gelenlere ne denebilir.

  EVLİYE ÇELEBİ SEYAHATNAMESİNDE YUNUS EMRE:

  Ünlü Seyyah Evliya Çelebi meşhur eseri Seyahatnamesinde 1648 yılında Karaman’a geldiğini ve Karaman’ı gezdiğini Karaman’da Yunus Emre’nin türbesini de gördüğünü belirterek şöyle der: “Kirişçi Baba Camiinde, Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı) bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır” demektedir.Görüldüğü üzere Evliya Çelebi 1600 lü yıllarda ki bu ziyaretinde Yunus Emre Türbesini ve merkad’ini tespit etmiş ve meşhur eserine almıştır.

  Cevapla

 64. özkan aras
  Ağu 06, 2008 @ 14:16:19

  Evliya Çelebi konusuna daha önce değinilmişti. Döndür döndür başa gel!…

  Algılamada mı problem var deyince de kızıyorsunuz!

  “Osmanli’nin manevi kurucusu Seyh Edebali’den Karamanoglu Mehmet Bey’e ,Piri Reis’ten Kemal Reis’ e , Ataturk’ten Kazim Karabekir’e kadar bir cok unlu insani yetistirmistir.”

  Dolayısıyla Yunus Emre’de Karamanlıdır’a getiriyorsunuz! (Belgedeki özgünlüğe bak!)

  Valla hayranım bu mantık dizilişine:)

  Bu mantıkla siz Sokrates’i bile Karamanlı yaparsınız:)

  Cevapla

 65. Erkan
  Ağu 08, 2008 @ 10:25:10

  özkan aras ne diyeceginizi bilemeyince ciddiyetten uzaklasiyorsunuz.Sizin acinizi anliyorum 🙂 .

  Karamanli yaparsiniz degil onlar zaten Karamanli ,siz kendinize bakin .

  Bak kardesim tempo dergisi bile ne yaziyor :

  Karaman, Cumhuriyet’in ilanına kadar ‘Larende’ olarak anılıyordu. Ancak, anıldığı önemli bir özelliği de resmi dilimiz Türkçe’nin ana diyarı olarak kabul edilmesiydi. Çünkü, Anadolu Selçukluları’nın resmi dilinin Arapça, edebiyat dilinin Farsça olmasına karşı çıkan Karamanoğlu Mehmet Bey’in, 13 Mayıs 1277 tarihli fermanı çok önemliydi. “Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya” emrini verdiği fermanla tarihimizin ilk resmi çıkışını yapmıştı. Bu öyle bir çıkış olmuştu ki, önemini bugün bile korumakta ve ana dilimize saygının simgesi olmaya devam etmekte.

  Öte yandan, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aile köklerinin Karaman’a dayanması, onun değerli silah arkadaşı Kazım Karabekir’in, Piri Reis’in ve Mevlevi tasavvufunun kurucusu Hz. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin Karaman’lı olması, kenti önemli şahsiyetler diyarı da yapmakta.

  eh daha ne diyeyim ozkan bey.

  Cevapla

 66. özkan aras
  Ağu 08, 2008 @ 13:04:47

  valla helal olsun size:)

  bilimsel belgedeki sahiciliğe bak:)

  bilimsel belge tempo dergisi:)
  ve o dergi Anadolu Selçuklularından bahsetmiş.

  o zaman ne anlayacağız bundan arkadaşlar.

  Yunus Emre Karaman’lı:)

  Pes doğrusu benim bu belgeden haberim yoktu.

  Olsa bu kadar yazı yazar mıydım, Yunus Emre’nin mezarı Sarıköy’dedir diye:)

  Cevapla

 67. Fevzi Tekinsoy
  Kas 14, 2008 @ 11:58:16

  Arkadaslar zaten , bu muze de Yunus Emre hakkinda yazilan kitaplar ve levhalardan baska fazla bir sey gorme imkani yok. tarafsiz kitaplar degildir bunlarda zaten . Yunus Emre’nin zaten hic bir yerde gercek resmi de yoktur . Turkiyede 15 ayri yerde mezari olan , hayati hakkinda kesin bilgi bulunmayan bir sahsiyettir Yunus Emre .Gercek mezari konusunda 15 ayri yerden en dogru gozukeni Karaman’daki mezardir.Cunku Karaman’daki mezar hic bir zaman tasinmamis ve yeri degistirilmemistir.

  Eskisehir’deki turbe Yunus Emre’ye ait degildir.Zaten o turbenin tarihi bir degeride yoktur, cunku yanilmiyorsam 2 veya 3 kez tasinmis yer degistirmistir.Hatta Eskisehirli bir yazar sehir merkezinde olsun diye tekrar tasinmasini onerdi.mezar Turbe bir esya gibi oradan oraya tasinmaz.Bunu herkes biliyor cunku Eskisehirdeki o mezarin Yunus Emre’ye ait olmadigini da cok iyi biliyorlar.Peki bu sahiplenme neden ? Cevabi su olabilir .1. tarihi ad ve anitlardan mahrum oldugu icin .2. Turizm amacli tanitim amacli . 3. Sehir gorunumu icin .

  Diger mezarlar ise hic bir zaman yerinden degismemistir.

  Erkan bey’in yazdigi konular dogrudur .Karaman’a iki kez gittim , kucuk bir sehir olmasina ragmen devletimize ve milletimize cok buyuk yararliliklar gostermis insanlar yetistirmis bir sehirdir.Seyh Edebali,Mehmet Bey,Piri ve Kemal Reisler,Ataturk ve ailesi ,Kazim Karabekir gibi buyuklerimiz bir zamanlar Konya’nin ilcesi olan bu sirin ilimizden yetismislerdir .

  Cevapla

 68. özkan aras
  Kas 17, 2008 @ 13:59:10

  Şansımıza vaktimiz de bol bugün.
  Çayımızı yudumlarken didikleyelim biraz şu öğretici! yazıyı.

  *Arkadaslar zaten , bu muze de Yunus Emre hakkinda yazilan kitaplar ve levhalardan baska fazla bir sey gorme imkani yok.

  Ne bekliyordunuz? Yeme içme takımları falan mı?
  Ya da odanın birinde oturup Yunus Emre ile sohbet edeceğinizi mi?

  * tarafsiz kitaplar degildir bunlarda zaten

  Müzeyi gezerken kitapları da okuyuverdiniz sanırım bir çırpıda.
  Bak merak ettim şimdi yuvarlak cevaplar vermeyin de sayıverin bakalım. Müzedeki taraflı kitaplar hangileriymiş?

  * Yunus Emre’nin zaten hic bir yerde gercek resmi de yoktur .

  Muhteşem bir tespit. Çok araştırma yaptınız mı bu sonuca ulaşabilmek için?

  * Yunus Emre .Gercek mezari konusunda 15 ayri yerden en dogru gozukeni Karaman’daki mezardir.Cunku Karaman’daki mezar hic bir zaman tasinmamis ve yeri degistirilmemistir.

  Neden Karaman? Diğer 13 mezarın da yeri hiç değiştirilmemiştir. Nasıl bir mantık bu?

  * Eskisehir’deki turbe Yunus Emre’ye ait degildir.Zaten o turbenin tarihi bir degeride yoktur, cunku yanilmiyorsam 2 veya 3 kez tasinmis yer degistirmistir.

  – Ne güzel mantık dizilişiniz var:) bir kültürel varlığın değeri yer değiştirmesine göre mi ölçülür? Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mezarı da yer değiştirmiştir. O zaman Anıtkabir’in de sizin gözünüzde tarihi bir değeri yok! Çünkü önce Dolmabahçe Sarayı ardından Etnografya Müzesi en son da Anıtkabir de görkemli bir anıt mezar.

  Cevapla

 69. özkan aras
  Kas 17, 2008 @ 14:02:21

  * -Eskisehirdeki o mezarin Yunus Emre’ye ait olmadigini da cok iyi biliyorlar
  Kim biliyor? Belge nerde?
  -Eskişehirli bir yazar diyor ki…
  Kimmiş o yazar? İsmi nerde?
  – tarafsiz kitaplar degildir bunlarda zaten
  Hangi kitaplar? Cismi nerde?
  Bu kadar yazışmadan sonra anladım ki sizlerle bilimsel bir tartışma hiçbir zaman mümkün değil. Bilgi yok, belge yok… çamur atalım da belki izi kalır.
  -bu bu bu böyledir.
  -nerden biliyorsun?
  -ben söyledim.
  -helal olsun sana!!!

  * Peki bu sahiplenme neden ? Cevabi su olabilir .1. tarihi ad ve anitlardan mahrum oldugu icin .2. Turizm amacli tanitim amacli . 3. Sehir gorunumu icin .
  Diger mezarlar ise hic bir zaman yerinden degismemistir.

  Sahiplenen yazarların birkaçına bakalım da olay daha iyi anlaşılsın.
  Ord. Prof. Fuad KÖPRÜLÜ-İstanbul doğumlu,
  20. yy.ın en büyük doğubilimcilerinden Abdülbaki GÖLPINARLI-İstanbul doğumlu,
  Ünlü Türkolog İrene Melikoff Rusya’nın Petrograd şehri doğumlu.
  Listeyi uzatmak pek mümkün…
  Sahiplenenlerden kaçı Eskişehirli?
  Ord. Prof. Fuad KÖPRÜLÜ ve Abdülbaki GÖLPINARLI İstanbul’da, İrene Melikoff Rusya’nın Petrograd şehrinde daha çocukken düşünmüş olmalılar değil mi? “Vah vah!.. Anadolu’nun orta yerinde bir şehir, adı Eskişehir. Tarihi ad ve anıtlardan mahrum. Bari Yunus Emre’nin mezarı ordadır diyelim.!” diye.

  * Karaman’a iki kez gittim , kucuk bir sehir olmasina ragmen devletimize ve milletimize cok buyuk yararliliklar gostermis insanlar yetistirmis bir sehirdir. Seyh Edebali,Mehmet Bey,Piri ve Kemal Reisler,Ataturk ve ailesi ,Kazim Karabekir gibi buyuklerimiz bir zamanlar Konya’nin ilcesi olan bu sirin ilimizden yetismislerdir

  – Ne yani saydığınız isimlerin Karamanlı olması Yunus Emre’yi de mi Karamanlı yapar?
  Erkan arkadaşınıza da yazmıştım. Siz bu mantık dizilişi ile Sokrates’i bile Karamanlı yaparsınız diye
  -Sokrates nereli?
  -Karamanlı.
  -Elinizde bilgi belge var mı?
  -Var tabi. Karaman devletimize ve milletimize cok buyuk yararliliklar gostermis insanlar yetistirmis bir sehirdir. Seyh Edebali,Mehmet Bey,Piri ve Kemal Reisler,Ataturk ve ailesi ,Kazim Karabekir gibi buyuklerimiz bir zamanlar Konya’nin ilcesi olan bu sirin ilimizden yetismislerdir
  -Cengiz Han nereli?
  -Karamanlı.
  –Elinizde bilgi belge var mı?
  -Var tabi. Karaman devletimize ve milletimize cok buyuk yararliliklar gostermis insanlar yetistirmis bir sehirdir. Seyh Edebali,Mehmet Bey,Piri ve Kemal Reisler,Ataturk ve ailesi ,Kazim Karabekir gibi buyuklerimiz bir zamanlar Konya’nin ilcesi olan bu sirin ilimizden yetismislerdir
  Bu mantık dizilişi Adem ve Havva’ya kadar gider.
  Ha gayret zorlayın biraz…

  Cevapla

 70. Murat celik
  Kas 18, 2008 @ 15:27:58

  Fevzi bey’e katiliyorum . Buyuk bir sehir olmasina ragmen Eskisehir’in diger sehirlere gore istiklal savasi haric fazla tarihi zenginligi yok .

  Ayrica Ozkan Aras isimli arkadastaki bu hiddeti anlayamadim. Hic tarih kitabi okumadinizmi?

  Lutfen kiskanmayalim ,Ben Erzurumluyum ama Karaman tarihi degerleri bakimindan ,Edirne , Erzurum , Bursa , Konya , Kayseri ,Gaziantep ile beraber en zengin anadolu sehirlerindendir . Bu sadece benim degil gunumuz tarihcilerinin ve Turk Dil kurumu baskanlarinin da ortak gorusudur.

  Ozkan arkadasim ben Eskisehire de gittim duzenli temiz guzel sehir , bol bol heykel var , ama tarihi ve kulturel olarak fazla bir sey gorme imkani yok . Yalniz Yunus Emre’nin Eskisehir’de medfun olduguna inanmiyorum.

  Neden inkar yoluna giriyorsunuz ki . Benim dogdugum sehrin de kurtaricisi olan Kazim Karabekir Karamanlidir .Bu bir gercektir .Hatta hayattaki tek saygideger kizi da bir anma programina katildigi zaman kendi soylemisti.Piri Reis , Kemal reis , Yunus Emre, Seyh Edebali ve Ataturk Karamanlidir , bunlarin hepsinin acik secik belgesini okuyabilirsiniz.

  Karamanli Sari Pasa isimli bir kitap yayinlandi ,Ataturk’un Karamanli soyu ile ilgili lutfen biraz okuyun , aradiginiz belgeyi bulabilirsiniz.Okumadan iddialarda bulunmak dogru degildir.

  Simdi bende Erzurumlu Emrah , Sukru pasa, Erzurumlu Ibrahim Hakki , Nene hatun gibi Erzurumlulari saydigim zaman banadami ayni cevabi vereceksiniz. Lutfen gercekci olalim.

  Cevapla

 71. özkan aras
  Kas 18, 2008 @ 19:50:04

  Kardeşim Yunus Emre ilgili ne kadar kitap okudun da bana kitap okuma tavsiyesinde bulunuyorsun.
  Kitap okuma konusunda en son tavsiyede bulunulacak insanlardan biriyimdir.

  Hepiniz internetten okuduğunuz yalan yanlış bilgilerle burda ahkam kesiyorsunuz!

  Ondan sonra Özkan arkadaşın bu hiddetini anlamak mümkün değil diyorsunuz.

  Bakın bakalım. yazının başından itibaren kaç soru sormuşum bu konuyla ilgili. Hangisine yanıt verilmiş. tartışma yapılacaksa bir soru sorulur onun da yanıtı beklenir.

  Yanıt verilemiyor sorulan sorulara çünkü ne bilgi var ne birikim.
  Dile dolanan üç beş kelime ile papağan gibi aynı şeyler söyleniyor.

  Yok Karaman’ın tarihi zenginliği fazlaymış, yok atatürk soyu ordanmış…
  Bana ne kardeşim!
  Konu bu mu?
  Yunus Emre’nin mezarının Karamanda olduğuna dair belgeniz bu mu?
  Burda atatürk’ün soyunu mu tartışıyoruz?
  “bunlarin hepsinin acik secik belgesini okuyabilirmişim.” Sen hiç merak etme arkadaşım Yunus Emre hakkında kütüphanemde güzel bir arşivim var. Hepsi de okunmuştur.

  İnkar konusuna gelince; itirazınız varsa gidin Kültür Bakanlığına veya Merkez Bankasına yapın. Sanırım onlar da inkar ediyor sizin söylediklerinizi.

  Neden mi?
  2009 yılında çıkacak 200 TL’nin arkasında Yunus Emre resmi vardır biliyorsunuzdur.
  Yanında da Yunus Emre türbesi.
  Bilin bakalım hangi türbedir o?

  Cevapla

 72. özkan aras
  Kas 18, 2008 @ 20:07:05

  Bu arada,

  Aydın, Alirıza, Erkan, Fevzi Tekinsoy ve Murat Çelik isimleri ile yazan arkadaşların,

  1-Konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaları,

  2-Sorulan sorulara verdikleri kaçamak cevapların hemen hemen aynı oluşu,

  3-Herşeyden evvel yazı karakterlerinin birebir aynı oluşu.

  Birer tesadüf müdür?

  Yoksa aynı arkadaşın birden fazla mı ismi var?:)

  Hele bir bakın bakalım:)

  Cevapla

 73. murat celik
  Kas 19, 2008 @ 13:22:01

  Ozkan bey , boyle uslup ile cevap yazmanizi tasvip etmiyorum , size ben hakaretmi ettimki … Bu siteyi tesaduf eseri daha yeni kesfettim .

  -Siz bu kadar iddia ediyorsunuz , ilk Yunus Emre arastirilmasi sarikoy’de yapilmasina ragmen neden ulke capinda kabul gormemis sarikoy bunu cevaplayiniz.

  -Sarikoy’un inanilirliginin olmamasi , diger yoreleri arastirmaya sevk etmis arastirmacilari Bugun sandikli, Unye, Sivas, Kula, Karaman , Bursa ve benim memleketim Erzurum’da Yunus emre turbe ve mezarlari var ( ben acik soyleyimki Erzurum konusunda iddiali bile degilim cunku belge yok ) Yunus emre’yi severim ama kulturel ve tarihi zenginlik bakimindan Erzurumun Bursa, Konya,Ankara, kayseri, Karaman , Edirne ve malatya’nin da dahil boyle bir eksigi yok .

  – Bazi sehirlerin tarihi ve kulturel zengiligi cok dedim alindiniz ve gereksiz cevaplar yaziyorsunuz .benim yazdiklarim iddia degil hakikattir bu konuda.

  -200 tl’lik banknotlarda bilim adamlari tarafindan mezarinin orasi oldugu ispat edilmemis sozde yunus turbesinin olmasi , fazla bir sey ifade etmez.PTT karaman ve Yunus Emre pulu bastirmis , Turk Dil kurumu ve baskani Karaman’daki Yunus Emre festivaline katiliyor ve o turbeyi gercek Yunus emre turbesi kabul ediyor. Kirsehir ve Aksaray’da yerli ve yabanci bilim adamlari sempozyum lar duzenliyor .sandikli ve Unye’de benzer faaliyetler . Kisacasi kimse sarikoyu kabul etmez.Herkes kendi sehrinde kabul ediyor.Siyasilerde bildiginiz gibi bu konulari kullanmasini iyi bilirler.Ayrica bildiginiz ve sizin de kabul etmek zorunda kaldiginiz gibi sarikoydeki turbe yada yapinin hic bir tarihi degeri yoktur.

  Cevapla

 74. özkan aras
  Kas 19, 2008 @ 18:42:26

  Yok yok kanaat getirdim.

  Kesin algılamada problem var!

  Cevapla

 75. özkan aras
  Kas 19, 2008 @ 18:58:07

  Kardeşim bu siteyi tesadüf eseri keşfettiğin de kusura bakma ama kuyruklu yalan!

  Aylardır başka başka isimler uydurup aynı şeyleri yazıyorsun.

  Bir gün Aydın, bir gün Erkan, bir gün Murat çelik…

  İsim değiştirsen de yazıların aynı klavyeden çıktığı gün gibi aşikar!

  Sorulan sorulara yanıt veremiyorsun çünkü verebileceğin cevabın yok ama aklın burda kalıyor, kendini tatmin etmek için yan çizip başka bir isimle giriş yapıyorsun ve sorulardan kendini muaf tuttuğunu zannediyorsun bu sayede.

  Tabi bir de kendine hayali destekler uyduruyorsun.

  Aydın yazıyor, Erkan destekliyor, onu da Murat destekliyor, onu da… bilmem bilmem kim?
  Ama hepsi aynı kişi.
  Kendi kendini destekleyip duruyorsun.
  Kendi görüşlerine farklı isimlerle katılıp duruyorsun.
  Ömrün boyunca kimse fikirlerine katılmadı mı?
  Ya da kaale alınmadın mı da böyle bir yol seçiyorsun kendine!

  Bir daha ki isim değişikliğinde kullandığın bilgisayarı değiştir de açık verme insanlara karşı!

  Cevapla

 76. Murat çelik
  Kas 20, 2008 @ 11:27:21

  Ozkan arkadasim

  Lutfen biraz ciddi olunuz. Bir cok insan bazi konuda ayni goruste olabilir , ayrica ilk mesajda Erkan isimli kisinin yaziklarini ben baska sitelerdede okudum , benim icin bu bilgiler yeni degil .

  Siz sordugum sorulara cevap veremeyince , laf dalasina giriyorsunuz.

  Buradan sordugum sorulari tekrarliyorum , lutfen konu saptirmayin , sizinle burada tartismak degil , Yunus Emre’nin hayatini aydinlatmak icin yaziyorum.

  -Siz bu kadar iddia ediyorsunuz , ilk Yunus Emre arastirilmasi sarikoy’de yapilmasina ragmen neden ulke capinda kabul gormemis sarikoy bunu cevaplayiniz.

  -Sarikoy’un inanilirliginin olmamasi , diger yoreleri arastirmaya sevk etmis arastirmacilari Bugun sandikli, Unye, Sivas, Kula, Karaman , Bursa ve benim memleketim Erzurum’da Yunus emre turbe ve mezarlari var ( ben acik soyleyimki Erzurum konusunda iddiali bile degilim cunku belge yok ) Yunus emre’yi severim ama kulturel ve tarihi zenginlik bakimindan Erzurumun Bursa, Konya,Ankara, kayseri, Karaman , Edirne ve malatya’nin da dahil boyle bir eksigi yok .

  – Bazi sehirlerin tarihi ve kulturel zengiligi cok dedim alindiniz ve gereksiz cevaplar yaziyorsunuz .benim yazdiklarim iddia degil hakikattir bu konuda.

  -200 tl’lik banknotlarda bilim adamlari tarafindan mezarinin orasi oldugu ispat edilmemis sozde yunus turbesinin olmasi , fazla bir sey ifade etmez.PTT karaman ve Yunus Emre pulu bastirmis , Turk Dil kurumu ve baskani Karaman’daki Yunus Emre festivaline katiliyor ve o turbeyi gercek Yunus emre turbesi kabul ediyor. Kirsehir ve Aksaray’da yerli ve yabanci bilim adamlari sempozyum lar duzenliyor .sandikli ve Unye’de benzer faaliyetler . Kisacasi kimse sarikoyu kabul etmez.Herkes kendi sehrinde kabul ediyor.Siyasilerde bildiginiz gibi bu konulari kullanmasini iyi bilirler.Ayrica bildiginiz ve sizin de kabul etmek zorunda kaldiginiz gibi sarikoydeki turbe yada yapinin hic bir tarihi degeri yoktur.

  Cevapla

 77. özkan aras
  Kas 20, 2008 @ 13:15:46

  Arkadaşım herşeyden evvel insanlara karşı dürüst ol!

  En baştan beri farklı farklı isimlerle aynı lüzumsuz şeyleri tekrarlayan bir tek kişi var.

  O da sensin!

  Birçok insan aynı konuda aynı fikirde olabilir ama hepsi oturup da yazılarını aynı bilgisayardan yazmaz.
  (Görevim gereği isimler farklı olsa da yazılan yazıların aynı bilgisayardan çıktığını çok iyi biliyorum.)

  İnsanları da böyle kandıracağını sanıyorsun değil mi?

  Cevapla

 78. özkan aras
  Kas 20, 2008 @ 13:19:38

  “ayrica ilk mesajda Erkan isimli kisinin yaziklarini ben baska sitelerdede okudum” diyorsun.

  Ne zamandır söylüyorum değil mi? “Tek yaptığınız araştırma bir iki internet sitesinde bir iki bilgi kırıntısı bulup konuya çok hakim bir adam edalarında ahkam kesmek.” diye.

  Araştırma yapacaksan bu konuda yayımlanmış bilimsel yayınları takip edeceksin. En azından bu konuda çıkmış kitapları okuyacaksın.
  Hangisini okudun desem.
  Alacağım yanıt adım gibi eminim ki kocaman bir hiçççç!

  Cevapla

 79. özkan aras
  Kas 20, 2008 @ 13:28:10

  Ve internet sitelerinden edindiğin iki üç bilgi kırıntısıyla Yunus Emre’nin hayatını aydınlatmak gibi bir amacın var ya… gerçekten çok komik:)

  “Sorduğum soruları tekrarlıyorum” diyorsun.
  Eski yazdığın koca yazıyı kopyalıyorsun.
  Farkında mısın bilmem o koca yazıda bir soru cümlesi var.
  Sorular yok yani:)
  O tek sorunun dışındakiler hem soru değil, hem de konuyla ilgili değil. Sadece laf salatası.

  Tek soru şu;
  “Siz bu kadar iddia ediyorsunuz , ilk Yunus Emre arastirilmasi sarikoy’de yapilmasina ragmen neden ulke capinda kabul gormemis sarikoy bunu cevaplayiniz.”

  Senin için çok oturaklı ve cevaplanması çok zor bir soru gibi gözüküyor değil mi?
  Gayet doğal bu…çünkü internet sitelerinde yoktur bunun cevabı:)
  Biraz araştırma gerekli…
  Oku biraz…
  Araştırmak zor diyorsan bir ipucu vereyim bari sana!
  Gölpınarlı’nın Der Yayınlarından çıkmış Yunus Emre Divan ve Risaletün-Nushiyye isimli kitabında bulabilirsin cevabı.

  Çok şey mi istedim?:)

  Cevapla

 80. Murat çelik
  Kas 20, 2008 @ 15:32:42

  Hayret bir sey ya , ya kardesim papagan gibi ayni seyi tekrarliyorsun . Yahu beni baskalari ile karistirma , derdin kiminle ise git onunla coz.

  Iki defa sordugum sorulari gecistirdin , tabi cevaplayamiyorsun , cevaplamanda mumkun degil zaten o sorular cevaplansaydi , bunu tartsimaya bile gerek kalmazdi.cevaplayamayinca bana kitap ismi vermis , sordugum soru ne ile cevabin hic alakasi yok.

  Kardesim bana kitap ismi vermene gerek yok , o kitaplari senden daha iyi bilirim .Cok degerli arastirmacilar bu konuda farkli farkli dusunduklerini de yazdiklarinida biliyorum.

  Sen ona inanirsin 100 temel eserler arasinda yer alan Cahit Oztelli’nin ,Şehabeddin Tekindag’in ,Ahmet kabakli,Osman Atilla vs eserlerinede baskasi inanir.Sayisiz yazar bu konuda arastirma yapmis.Golpinarli degerlide sanki digerleri degersizmi? Bune mantik.

  Internet sitelerinde yer alan benim baktigim bilgilerin kaynagi var.Siradan yazilar degil.Kitaplardaki yazilarin aynisi .

  En azindan sizin kadar hayal aleminde degiller.

  Bu arada benim bir tavsiyem var , isterseniz sozde yunus turbesini merkez’e tasiyin , zaten 2 kez yer degistirmis , bir kez daha degistirseniz ne cikar .

  Benim sahsi dusuncen tekrar belirtiyorum . Ilk arastirma 1943 yilinda sarikoy’de yapilmis .eger orasi hakikaten gercek mezari olsaydi bugun bu konu hala tartisilmazdi.Arastirmacilar bu konuyu detayli sekilde arastirmalilardir.Eger orasi gercek olsaydi gunumuzde 15-20 farkli Yunus biyografisi olmazdi?

  Cevapla

 81. özkan aras
  Kas 20, 2008 @ 22:01:03

  :)))

  Murat çelik ismi de sıktı artık!

  Başka bir isim uydurma zamanı gelmedi mi?

  Cevapla

 82. özkan aras
  Kas 20, 2008 @ 22:05:14

  Sorduğun sorunun cevabının o kitap da olduğunu söyledim.

  Araştırmak zor mu geldi?:)

  Gerçeği söyleyip söylemediğimi merak edenler varsa o kitapta arkadaşın sorusunun cevabı var.

  Herkese saygılar…

  Cevapla

 83. Murat çelik
  Kas 21, 2008 @ 11:46:21

  hayret bir sey ya , adam isin icinden cikamayinca kisisel tartismaya yoneldi .

  Ne sorulara yanit veriyor .Ne d ebir aciklama yapabiliyorsun .Burada bir cok kisinin ayni gorusu seni anlasilan cileden cikarmis. Iyi sende aradigin sorulari Cahit Oztelli’de bul.

  Benim sahsi dusuncen tekrar belirtiyorum . Ilk arastirma 1943 yilinda sarikoy’de yapilmis .eger orasi hakikaten gercek mezari olsaydi bugun bu konu hala tartisilmazdi.Arastirmacilar bu konuyu detayli sekilde arastirmalilardir.Eger orasi gercek olsaydi gunumuzde 15-20 farkli Yunus biyografisi olmazdi?

  Cevapla

 84. ozkan aras
  Kas 21, 2008 @ 13:40:32

  İşin içinden çıkamıyor muşum:)
  peh peh peh…

  Kardeşim her yanından cahillik fışkırıyor.
  Eğer bu konular hakkında ufacık bir bilgin olsaydı.
  Öyle bir soruyu sormakla ne kadar utanılacak bir tavır içine girdiğini fark ederdin.
  Yunus Emre hakkında ilk araştıma 1946 yılında Sarıköyde başlamaz.(Yılı bile yanlış yazıyorsun 1943 yazmışsın!)

  1946 yılı, yapılan araştırmaların başlangıcı değildir. Yapılan araştırmaların sonucudur.
  Bunu aklının bir köşesine not et! ok?

  Yunus Emre hakkında yapılan ilk bilimsel araştırma Fuad KÖPRÜLÜ tarafından 1919 yılında yapılmıştır. (Türk Edebiyatı’nda İlk Mutasavvıflar-1919)

  Yunus Emre’nin mezarının nerde olduğu hakkında kesin bir sonuca varabilmek için de Türkiyede bulunan bütün mezarlar hakkında bilimsel bütün veriler toplanmış ve yapılan araştırma sonucunda Sarıköy’de olduğu kabul edilmiştir.

  Yani 1946 yılında ilk araştırmanın Sarıköy’de yapıldığı kuyruklu bir yalandır.

  Cevapla

 85. ozkan aras
  Kas 21, 2008 @ 13:50:15

  “Burada bir cok kisinin ayni gorusu seni anlasilan cileden cikarmis.”

  Birçok kişi kim kardeşim?

  İsim değiştirip değiştirip papağanlık yapıyorsun.

  Birçok kişi dediğin bir kişi.

  O da sensin!

  Sırf özgüven eksikliği iliklerine kadar işlemiş karakterini tatmin etmek uğruna, insanları aptal yerine koyuyorsun!

  Git kardeşim, bizim Yunus’tan 200 yıl sonra yaşamış sahte Yunus’un mezarında Karamanda tatmin et kendini!

  Cevapla

 86. Murat çelik
  Kas 21, 2008 @ 15:27:34

  Kardesim cahillik senden fiskiriyor aslinda . Bulundugun sehrin tarihi sahsiyet yetistirememesinin iyice eksikligini yasayan bir vatandasmisin nesin .
  Simdide isi hakarete kadar goturuyorsun.

  Aci bir konudur senin icin belki ama bu kadar alingin olma.1943 sonucumu dedim ben baslaganci dedim .Demekki benim daha onceki mesajlarimi kabul ediyorsun .ilk arastirma sarikoyde yapilmistir , bunuda inkar edecek degilsin herhalde , ama kimsenin kabul etmedigini ve tartismanin Yunus emre turbeli sehirler arasinda bu zamana bu yuzden suregeldigini kabul ediyorsun.

  Eskisehir’de Yunus Emre’yi Sevenler Derneği’nin girişimiyle mezar açtırılır Mezarda bulunan 15 iskeletin içinden çıkan en koca kafalı iskelet “Bu bir Türkmen kafasıdır” denilerek; Yunus’un iskeleti olduğu iddiasıyla başka yere nakledilir ve bir anıt mezar yaptırılır. Eskişehir’in bir başka dayanağı Bektaşi Velayetnameleridir. Birçoğu mekan ve zaman kaydından uzak, daha çok efsanelere dayalı bu kayıtlar, bugün bilimsel birer belge olarak kabul edilmemektedir Eskişehir’in üçüncü dayanağı. Kanuni Sultan Süleyman devrine ait ve Ankara Kuyudatı Kadime Arşivinde bulunan (No: 580, Sayfa: 191) bir vakıf kaydıdır. Bu belgede “Yunus Emir Bey” adlı bir zatın, Sarıköy’deki çiftliğini, yine o köyde bulunan zaviyeye vakfettiği belirtilmektedir. Yunus Emir Bey denilen kişinin de Yunus Emre olduğu iddia edilmekledir.

  Bu üç dayanakta bilimsel ölçülere uymamaktadır.

  1- Sarıköy’de sade, üzeri toprakla örtülü bir yer Yunus’un mezarı olamaz, sadece Anadolu insanının değil, bütün insanlığın gönlünde taht kuran bir büyük insanı, bir şeyhi, Anadolu insanı sahipsiz mezarlarda yatırmaz. Anadolu’nun en ücra köselerinde dahi, bilginlere, şeyhlere, halkın sevgilisi olmuş kişilere yaptırılan mezarlar, bu iddianın sayısız kanıtlarıdır.

  2- Açılan bir mezarda çok sayıda iskelet çıkıyorsa, bu mezardakiler, ancak toplu olarak öldürülmüş, katledilmiş kimseler olabilirler.

  3- Açılan sade bir mezardan çıkan iskeletlere bakıp; en koca kafalısını seçmek, “Bu kafa Türkmen kafasıdır” diyerek, bunun Yunus Emre’ye ait olduğunu iddia etmek, bilimsellikle uzaktan yakından ilgili değildir.

  4- Kanuni devrine ait belgelerde yer alan kişi “Yunus Emir Bey” adında biridir. Yunus Emre’yle aynı kişi olduğunu kanıtlayan, en ufak bir dayanak bulunmamaktadır.

  5- O dönemde Eskişehir’in bağlı olduğu Ankara Salnamelerinde ne Yunus’a, ne türbesi ve tekkesine ait, en ufak bir kayıt bulunmamaktadır. Oysa, aynı dönemdeki Konya Salnamelerinde, Karaman’lı Yunus Emre’den defalarca bahsedilmektedir.

  Yunus Emre’nin Karamanli oldugunda suphe yoktur.

  Bazi bilim adamlari ve Aksaraylilar ise Yunus Emre’nin sarikaraman koyunde Ziyarettepede medfun oldugunu soyluyorlar yaziyorlar sempozyumlar duzenliyorlar .Hadi onlar icinde bir hikaye uyduruverde aydinlat .

  Cevapla

 87. ozkan aras
  Kas 21, 2008 @ 15:48:09

  ya harbiden algılamanda problem var.

  sana bir mesaj yazdıktan sonra o mesajı da açıklamak için on tane mesaj yazacaksak işimiz var!

  Önce bir okuduğunu anlamaya çalış!

  “1943 sonucumu dedim ben baslaganci dedim .Demekki benim daha onceki mesajlarimi kabul ediyorsun .ilk arastirma sarikoyde yapilmistir, bunuda inkar edecek degilsin herhalde ”

  benim söylediğimden bu sonucu çıkardın ya.
  valla bazı şeylerden ciddi ciddi şüphelenmeye başladım:)

  Arkadaşım bir daha özetini yazayım bari de anlamana yardımcı olsun.
  Diyorum ki bir önceki yazdığımda: “İlk araştırma Sarıköy’de yapılmamıştır. Fuad KÖPRÜLÜ’nün kitabından sonra, yani 1919’dan sonra 27 yıllık sürede bütün mezarlarla ilgili bütün bilimsel belgeler toplanmış (buna Karamanda dahil) ve araştırmalar sonunda Sarıköy’de olduğuna karar verilmiştir.

  Böyle bir cümleden ilk araştırmanın Sarıköy’de yapıldığı sonucunu nerden çıkartıyorsun?

  Sonra algılamada problem var deyince kızıyorsun!

  Cevapla

 88. ozkan aras
  Kas 21, 2008 @ 15:58:34

  Hakaret konusuna gelince;

  Aydın, Alirıza, Erkan, Fevzi Tekinsoy ve Murat Çelik… (ki eminim sitedeki başka tartışmalarda da farklı isimler kullanmışsındır. Olmazsa bakarız bir ara ona da)

  Kendine yeni yeni isimler yakıştırıp insanları kandırmaya, aptal yerine koymaya çalışıyorsun ya… az bile…

  10 tane değişik isimle farklı kişilermiş gibi kendi kendine destek olup, insanları kandırıyorsun, insanlara Aydın farklı biri, Erkan farklı biri…diye yalan söylüyorsun.

  Senin sözüne ne kadar itibar edilir?

  İnsanlara karşı DÜRÜST ol!!

  Cevapla

 89. ozkan aras
  Kas 21, 2008 @ 16:07:05

  Sarıköy’le ilgili yazdıklarına gelince; sen bir zamanlar Aydın ismini kullanırken hepsine cevap verilmişti. Merak eden varsa yukardan okur. Senin yaptığın gibi kopyala yapıştır yapmaya bile lüzum görmüyorum:)

  Diyorum ya; Sen git Konya Salnamelerinde bahsi geçen Karaman’lı Yunus Emre’yi ziyaret et.

  İçin böyle rahat edecekse…

  Ama dikkat et, dua ettiğin Yunus, bizim şair Yunus’tan 200 yıl sonra yaşamış Kirişçi Baba müridi Yunus olmasın:)

  Cevapla

 90. Selim düzgün
  Kas 27, 2008 @ 13:38:33

  YUNUS EMRE

  Gerçek Yunus Emre Kırşehir’deki Sarıköydedir.

  Yunus Emre ile ilgili en kuvvetli kaynak eser Hacı Bektaş-i Veli’nin ceylan derisi üzerine yazılmış olan “Velayetname” adlı eseridir. Yunus’u ve hayatının kısa bir özetini burada anlatılan efsanevi bir hikayenin ışığı altında tanımaktayız. Yunus Emre’nin Eskişehir Sarıköy’de olmayıp Kırşehir Sarıköy ‘de olduğunu madde madde isbata ve izaha çalışalım.

  1- Velayetnamede bir Sarıköy’den bahsedilmektedir. Yunus için o kitapta “Doğum yeri Sivrihisar’ın kuzeyinde Sarıköy’de, mezarı ise Sarıköy mezarlığının civarinda veya Sarıköy’de bir mahalldedir. Fakir halli bir çiftçidir. Evli barklı çoluk-çocuk. sahibidir.” denilmektedir.

  Acaba o tarihlerde ve hatta günümüzde kaç tane Sivrihisar ve kaç tane Sariköy vardır? Değerli araştırmacı yazar Refik Soykut bir yazısında şöyle demektedir: “Masa başı kalem üstadlarımızdan bir çoğu zahmet edip başka yerlerde başka Sivrihisarlar, başka Sarıköyler ve başka tapduk köyleri aramamışlar, ya da varolabileceğini düşünmemişlerdir. (Emrem Yunus,68) Burgün Kırşehir ili hudutları içerisinde kalan bir tepe vardir. Adı. da “Ziyaret Tepe” dir. Bu tepenin güneyinde bir “Sivrihisar” tepesi ve yine eski kayıtlara göre adı “Sarıköy” olan, fakat şimdi “Sarı Karaman” olarak anılan bir köy vardır. Bu Sarıköy’ün dört kilometre güneyinde bir tepe ve bu tepenin (Ziyaret Tepe) yamacında da bir mezar kalıntısı vardır. Tıpkı Hacı Bektaş-i Veli’nin. Velayetnamesinde bahsedilen yerler aynısı ile meveuttur burada. Yazar Refik Soykut kendisi emekli bir albay olduğundan bu kayıtların Genelkurmayın eski haritalarından çıkartıldığını, 1940’lı yıllarda haritaların bugünkü Türkçe ile basıldığını bu tarihlerden önce ise eski yazı ile yazılmış olduğunu, değişikiğin bu tarihten sonra olduğunu, delilleri ile isbat etmektedir. (Emrem Yunus)

  2- Velayetnamede şu mealde bir hikaye anlatıldığı malumdur “Yunus denen ihtiyar koca Haci Bektaşi Veli’den himmet yerine buğday isteyince ona istediği buğdayi verirler. Yunus “Hamam’ın” oraya vardığında aklı. başına gelir ve geri dönüp tekrar buğdayı vererek himmetini ister. İşte bu hamam olarak bahsedilen yerin Hacı Bektaş’a yakın bir yerde kalıntıları mevcuttur. Refik Soykut’un Emrem Yunus adlı kitabında bu hamamın bir fotogtafı vardır.

  3- Velayetnamede yine bahsedilir ki, Yunus’un alamadığı himmet Tapduk adlı birisine verilmiştir. Yunus Tapduk’un dergahında yıllarca çalışır. İşte bu Tapduk’a ait olan ve onun ismini taşıyan “Tapduk Köyü” Sarıköy’e yakın bir mahalde halen mevcuttur.

  4- Şurası muhakkaktır ki, Yunus Emre gerek Mevlana ve gerekse Hacı Bektaş-i Veli ile çağdaştır ve onlardan cografi olarak ta olsa uzakta değildir. Üstelik o yörede yaşamış ve her birisi bir büyük mana eri olan Ahi Evranı Veli, Süleyman Türkmani, Aşık Paşa gibi Muhterem zatlardan etkilenmiştir. O havayı teneffüş ve o mana denizinde beslenmiştir. Yunus’u bu mana güneşlerinden uzakta, tek başına ve ayrı olarak düşünmek yanlış olur.

  5- Yunus’un yaşadığı çağda Anadolunun batısı tam bir derebeyi tasallutundadır. Bizans tekfurları ile Müslüman Türk savaşçıları sürekli mücadele halindedirler. Türkler tam olarak o topraklara yerleşip düzenlerini kuramamışlardır. İşte bu yüzden OrtaAnadolu’ da Kırşehir, Konya, Ankara, Sivas gibi Kapadokya Bölgesi olarak bilinen bölgenin etrafında Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran, Aşık Paşa, Süleyman Türkmani gibi mana güneşleri doğmaya başlamıştır. Anadolu’ nun Türk yurdu olmasında bu insanların görevleri vardir. Yunus’ u bu erlerden ayrı düşünüp te savaşların olduğu tehlikeli bölgeye tekbaşına salmak sağlam bir fikir değildir. Yunus onlardan etkilenmiş, onların feyzin’den feyizlenmiş ve pınarlarından su içmiştir.

  6- Velayetnamede Yunus’ un kıtlık sonucu köyden kalkıp, heybesini aliç denen meyve ile doldurup öküzünün üzerine atarak Hacı Bektaşi Veli’ye buğday istemeye gittiğinden babsedilmektedir. Düşünün ki Eskişehir’in Sariköyü’nden kalkarak havadan kuş uçumu 250 kitometre kara yolu ile ise 400 kilometre kadar olan bir mesafaye o günün şartlarında ve her derede bir düzine adamın kesildiği derebeyi ortamında böyle yaya bir vaziyette gidip gelmek mümkünmüdür? Halbuki, Kırşehir’in Sariköy’ü Hacı Bektaş-i Veli’ye 45-50 kilometrelik bir mesafededir, yani yaya olarak 8-10 saatlik. bir yoldur. Kızılırmak yatağını değiştirmeden önce bu mesafe daha kısa imiş. Bu yol bir insanın güvenlik içinde sağ-salim olarak bir günde gidip dönebileceği bir mesafedir. Böyle olunca Velayetnamede bahsedilen Sivrihisar ve Sarıköy uzaktaki Eskişehir’de değil, Kırşehir Bölgesinde olan ve Hacıbektaş’a çok yakın bulunan Sivrihisar ve Sarıköy’dür,

  7- Bu gün. hala Yunus’un yaşamış olduğu köyde ve civar köylerde doğan erkek çocukların yüzde otuzu “Yunus, Dede Yunus, Yunus Dede, Emre” gibi adları taşımaktadır.

  8- Tapduk köyünün güney yamaçlarında alıç ağaçları fazlası ile mevcuttur. Bu dağlarda aynı zamanda meşe ağaçları da bulunmaktadır. Yunus şeyhi Tapduk’un dergahına taşıdığı odunların filizleri hala bu dağlarda yeşermektedir.

  9- Yunus Emre ölmeden önce vasiyetinde şöyle demektedir: “Beni şeyhim Tapduk’un yolu üzerinde bir yere koyun ki gelip geçenler üzerime bassın ve vücudum şeyhimin yolunda zelil olsun.” Tıpkı Yunus’un vasiyetinde olduğu gibi bugün Ziyaret Tepe’deki mezar Tapduk köyüne gelen bir patika yolun üzerindedir.

  10- Bugün en kuvvetli ihtimal olarak Eskişehir Sarıköydeki Yunus’a ithaf olunan mezar sonradan yapılmış bir mezardır. Kırşehir Ziyaret tepedeki ise eskiden beri vardır. 1970’li yılların Eskişehir Milletvekili ve aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz’ un yetkisine dayanan iyi niyetli çabaları ile bu idda gerçek gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Pek çok kaynak bahseder ki orada yaşamış olan kişinin gerçekte Yunus adlı zengin bir emir’in olduğudur. Velayetnamede bahsedilen Sivrihisar Sariköy sadece Eskişehir’de varmış gibi yola çıkılıp, bir tren yolu inşaatında bulunan ve zengin bir kişiye ait olduğunu gösteren mezarın yoksul Yunus’a mal edilmesi nederece doğrudur ?

  11- Yunus Emre’nin mezarı olarak bilinen mezar 1983 yılında Üniversite bilim adamlarının gözetininde açılarak iskelet incelenmiştir. Düzenlenen raporda bu mezarda yatan kişinin 70 yaşlarında birisine ve en az 600 yıllık bir tarihe ait olduğu belirtilmektedir. Namaz kılan kişinin bacak kemiğinin diz kapağına yakın yeri kasın baskısı ile oyuk bir şekil alırmış, namaz kılan kişi sürekli dizleri ile hareket ettiği için bacaktaki kemiğin bu kısmi oyuk olurmuş. Bu durum bilim adamlarının raporunda da belirtilmistir (Emrem Yunus).

  12- Yunus Emre’den daha sonra yaşamış ve yine bir ulu mana eri olan Hacı Bayram-ı Veli bir şiirinde Yunus’dan hahsederken onun varlığ ile bu toprakları nurlandırıldığını söylemektedir. Dizeleri şöyledir:

  Azizlenmiş Hususa Yunus Emire

  İdermiş Zünd-üuzler uyupemre

  Bu yerdedir zümrenin mezarı

  Müşerref eylemişlerdir diyari.

  Haci Bayram-ı Veli bilindiği gibi Ankara’nın Solfasol köyünde doğmuş ve 0 yörede yaşamıştır. Şimdi düşünelim Ankara Eskişhir’deki Sariköy’e mi daha yakındir, yoksa Kırşehir’deki Sarıköy’e mi? Elbette ki ikincisi daha yakındır. Haci Bayram-ı Veli “Bu topraklar veya bu diyar” demekle yakın olanı kasdetmiştir, uzak olanı değil.

  13- Yunus Emre şiirinde de bahsettiği gibi gerek Mevlana’dan ve gerekse Ahi Evran-ı Veli’den etkilenmiştir. Yunus bu şiirlerinden birisinde şöyleder:

  “İy yarenler, iy gardaşlar, görün beni nüttüm Ahi

  Ere irdüm eri buldum er etegin tutum Ahi

  Canum bir gözsüz can idi, içi dolu sen ben idi

  Dutdum miskinlik etegin ben menzileyitdüm Ahi

  Giderdüm gönlümden kini, kin kin tutanın yoktur dini

  İyi yarenler ben bu sözü uludan işitdüm Ahi.”

  Bu şiirde gösteriyor ki, Yunus Emre Ahi Evran ve Ahilikle içli dişlidir.

  14- Son olarak şu iddiayı’da söylemeden geçemeyeceğiz. Bu gün Yunus Emre’nin gerçek mekanı olarak kabul ettiğimiz Kırşehir-Niğde hududundaki bu yerlerin insanı etkileyen manevi bir havası vardır. Bu yerlere gelip de bu manevi havadan etkilenmeyen bir kişinin olacağını zannetmiyoruz. Engebeli ve uçsuz bucaksız bir ovanın ortasında bir tepe ve yamacında Yunus Emre’nin mezarı bu bölge iki yil önce Millipark alanı ilan edilmiştir. Her yıl Yunus Emre’yi anma törenleri bu dağın doruklarında yapılmaktadır. Tam çiftçi Yunus’a yakışacak bir münbit arazidir bu yerler. Kızılırmağın kenarıdır ve sulaktır.

  Anadolu’ya bağdaş kurup oturun

  Ah Evran, Aşık Paşa yatırın

  Yunus’ u da öksüz koyman getirin

  Evliyalar diyarı ili Kırşehir.

  Cevapla

 91. ozkan aras
  Kas 27, 2008 @ 14:31:22

  Sayın Selim düzgün;
  Neden bu kadar zahmete katlanıp kopyala-yapıştır yapıyorsunuz?:)
  http://www.kir-der.com adresini verseniz ordan okurduk biz…
  siz de kopyala-yapıştır zahmetinden kurtulurdunuz.

  Maşallah yazılanlar da 13 madde.
  13 adet bilimsel belge!!..
  Bilim dünyası gerçekten içine kapanmış!
  Yok Eskişehir’deki Sarıköy’müş, yok Karaman’mış…
  http://www.kir-der.com‘a giriverse bilimdünyası anlayacak mezarın Kırşehirde olduğunu:)

  13 maddeye nasıl sığdırılabilir bu kadar yanlış bilgi pes valla!

  Neyse boş bir vaktimizde ilgileniriz!

  Herkese saygılar…

  Cevapla

 92. ozkan aras
  Kas 27, 2008 @ 14:33:05

  Adresi tam vereyim de aslından okumak isteyen arkadaşlar ordan okusun:)

  http://www.kir-der.com/Yunus%20emre.htm – 29k –

  Cevapla

 93. ozkan aras
  Ara 03, 2008 @ 15:45:26

  Arkadaşım yorumları neden yayınlamıyorsun?

  Cevapla

 94. ARİF ÖZİL
  Oca 19, 2009 @ 13:17:52

  yunus emrenin ne karamanda nede mihalıççık yunusemre kasabasında olduğu doğru diğildir yunus emrenin asıl mezarı dümrek kasabasındadır

  Cevapla

 95. özkan aras
  Oca 19, 2009 @ 20:41:18

  Yok! Patagonya’nın Santa Cruz eyaletindedir:)

  Cevapla

 96. ömeroskan
  Şub 08, 2009 @ 22:19:40

  arkadsaşlar yunusemre hakında hiç kimsenin yorum yapmasına gerek yok sayın kardeşim özkan siz babanıza sorun o 2 . mezardan 3 . mezara nakil olurken ordaydı benden anne babana kardeşlerine çok slm

  Cevapla

 97. özkan aras
  Mar 02, 2009 @ 13:35:28

  Babamla sürekli sohbet ederiz zaten Ömer Abi. Tüm ailenin de sizlere çok selamı var. Vasfiye Teyzenin de ellerinden öperim.
  Görüşmek üzere…

  Cevapla

 98. Serkan Eren
  Mar 05, 2009 @ 19:49:38

  Yunus Emre’nin anitmezari kesinlikle ve kesinlikle Eskişehirde degil . , eldeki mevcut belgeler Eskişehirdeki anit mezarin Yunus Emre’nin olmadigini gostermektedir.

  Yunus Emre’nin gercek mezari Karaman veya Aksaray-Kirsehir de olabilir.Bu yerler arastirilmali .

  Eskisehir’e gelince oradaki mezarin Yunus Emre ile hic bir ilgisi yoktur .Bakin Eskişehirli bir gazeteci ne yazmis :

  Haber Sakarya gazetesinden :

  —————-

  Yunusemre’nin mezarı taşınmalı

  Yunusemre’nin Türbesi ve anıt mezarı Mihalıcçık ilçesi Yunusemre beldesinde (Sarıköy)dir. Eskişehir-Ankara demiryolu Yunus Emre’nin türbesinin yakınından geçmektedir ancak karayoluna epeyce uzak. Yunus Emre anıt mezarının yeri bir iki kez değiştirilmesine rağmen, bir türlü insanların kolay ulaşabileceğini Yunus felsefesi ile tanışabileceği bir merkeze getirilememiştir. Yunusemre tüm bu dünyada yaşayan insanları sevgiye, birlik ve beraberliğe çağıran bir hak aşığıdır. Mezar taşının ön cephesinde yazılı olan
  “Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim Sevilelim, Bu Dünya Kimseye Kalmaz” sözleri Yunus Emre’nin yaşam felsefesi özetlemektedir. Ancak; Yunus Emre’nin anıt mezarının uzaklığı onun insanlarla tanış olmasının önünde büyük bir engeldir.
  Aynı dönemde yaşayan Mevlana’yı ulaşım kolaylığı ve doğru tanıtım nedeni ile her yıl onbinlerce kişi mezarını ziyaret ederken, Yunusemre ancak yılda bir defa Mayıs ayı başında yapılan törenlerle anılmaktadır.
  Yunusemre’nin Karaman’daki türbesi merkezdedir. Sandıklı da Yunusemre için yapılan Tabduk Emre türbesi de öyle, yazık ki Eskişehir’deki türbesi Mihallıcçık ilçesine bağlı Yunusemre beldesinin Sarıköy köyündedir. Yunusemre anıt mezarının Eskişehir Ankara karayolu üzerine alınması hem kente canlılık getirecek, hem de Yunus’un felsefesi ile insanların tanışmasını sağlayacaktır.

  Engin bayri / sakaray gazetesi
  http://www.sakaryagazetesi.com.tr/yazi.asp?id=679&yazar=2

  ————

  Evet gordugunuz gibi ve okudugunuz gibi Yunus Emre’nin gercek mezarinin Eskişehirde olmadiginin bir kaniti daha .Eskişehirli yazar Eskişehir’deki Yunus Emre anıt mezarının yeri bir iki kez değiştirildigini ve bu yazisinda bir kez daha tasinmasini bu sefer kent merkezine istiyor kente canlilik getirirmis.. Simdi akli basinda her Musluman Turk evladi bir evliyanin mezarinin ikidebir tas gibi oradan oraya tasinmayacagini elbette bilirler .Ama Eskisehirdeki tasinabilir cunku o anit mezar ‘da yatan kisi Yunus Emre degildir ve alakasi yoktur.

  Gercek turbe Karaman’da

  Yunus Emre’nin gercek turbesi Evliya celebi seyahatnamesinde yazdigi gibi Karaman’da dir .

  Cevapla

 99. Serkan Eren
  Mar 05, 2009 @ 20:08:55

  Evet gordugunuz gibi ve okudugunuz gibi Yunus Emre’nin gercek mezarinin Eskişehirde olmadiginin bir kaniti daha .Eskişehirli yazar Eskişehir’deki Yunus Emre anıt mezarının yeri bir iki kez değiştirildigini ve bu yazisinda bir kez daha tasinmasini bu sefer kent merkezine istiyor kente canlilik getirirmis.. Simdi akli basinda her Musluman Turk evladi bir evliyanin mezarinin ikidebir tas gibi oradan oraya tasinmayacagini elbette bilirler .Ama Eskisehirdeki tasinabilir cunku o anit mezar ‘da yatan kisi Yunus Emre degildir ve alakasi yoktur.

  Gercek turbe Karaman’da

  Yunus Emre’nin gercek turbesi Evliya celebi seyahatnamesinde yazdigi gibi Karaman’da dir .

  Cevapla

 100. özkan aras
  Mar 06, 2009 @ 22:20:07

  Kardeşim şimdi de Serkan Eren mi oldun?

  İsim değiştir değiştir sıkılmadın mı?

  İki üç ay sesin çıkmadı, o kadar süre içinde de toplayabildiğin bilgiler bunlar mı?

  Bunlara kanıt diye sen inanırsın ancak!

  Yok Sakarya Gazetesinde şöyle yazmış da bir yazar…

  Ne kadar bilimsel veriler topluyorsun helal olsun sana! Vatanın, milletin senin gibi araştırmacılara ihtiyacı var:)

  Değişik isimlerle de olsa bıktım artık seninle uğraşmaktan.

  Git kardeşim sen Karaman’a, orda et duanı!

  Bana ne…

  Cevapla

 101. Serkan Eren
  Mar 07, 2009 @ 12:34:51

  Kardesim benim daha ilk mesajim bunlar .Kiminle ugrasiyorsun bilmem ama fena sekilde yanildin..yada bile bile iftira atiyorsun.yazdiklarimin kaynagi belli linki yaziyor .

  Cevapla

 102. gülderen üstündağ
  May 04, 2009 @ 23:09:29

  Özkan kardeşim kim nederse desin ben arkandayım yunusemreli değilim ama 11 sene orada kaldım. Çocukluğum orada geçti. ben bilirim oranın 6 mayıs şenliklerini okadar bakan başbakan mesut yılmaz boşunamı geliyordu aptalmıydı bu insanlar Oradan tüm dünyaya hoş görü yılı ilan edildi boşunamı. RUHUN ŞAD OLSUN YÜCE İNSAN.Ayrıca yunusemreye kucak dolusu SELAMLAR. Pilavınızı çok özledim oraları özledim

  Cevapla

 103. gülderen üstündağ
  May 04, 2009 @ 23:15:22

  duydunmu özkan bey yunusemre ESKİŞEHİR-MİHALIÇÇIKdadır.

  Cevapla

 104. özkan aras
  May 08, 2009 @ 12:36:18

  Duydum Gülderen Hanım. Sağolun desteğiniz için…

  Cevapla

 105. Serkan Eren
  May 23, 2009 @ 13:07:01

  Yunus Emre KARAMANLIDIR VE KARAMAN’DA YATMAKTADIR . Eskisehir ile ile hic bir ilgisi bile yok Yunus Emre’nin zaten butun arastirmalarda bu yondedir. Eskisehir’deki gercek degildir anlayin artik bunu , yunus Emre Karaman’da yatmaktadir ve Karamanlidir.

  “Yunus Emre Karaman’da Dinlenmektedir”
  Uğurlu: -”Yunus Emre, eserlerini Türkçenin resmi dil olarak kabul edildiği Karaman topraklarında yayma fırsatı bulmuştur”
  İstanbul Üniversitesi Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Yavuz, Yunus Emre’nin Türkçeyi gönül dili haline getiren şair olduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Yavuz, Karaman Piri Reis Kültür Merkezi’nde devam eden 1. Ulusal Yunus Emre Sempozyumu’nda, Yunus Emre, Gülşehri, Aşık Paşa ve Şeyhad Hamza’nın Anadolu’da başlayan Türk edebiyatının öncü şairleri olduğunu söyledi.

  Bu kişilerin eserleri ve şahsiyetleriyle Türk edebiyatında ayrı yeri olduğunu belirten Yavuz, ”Yunus, mesnevi ve divan sahibi bir şairdir. Bu şairler Türk edebiyatının çığır açıcı şairleridir. Dilleri açık ve anlaşılır olan bu şairlerde Türkçe aşkı vardır. Yunus, Türkçeyi gönül dili haline getiren şairdir” dedi.

  Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu da Yunus Emre’nin nerede yaşadığıyla ilgili tartışmanın yarım yüzyıldır sürdüğünü bildirdi.

  Uğurlu, ”Bu üzülecek bir durum değildir. Böyle olağanüstü bir değere elbette herkes sahip çıkmak ister ancak günümüzdeki tespitler eskiye göre daha kolay yapılabilmektedir. Evliya Çelebi’yi abartılı bulanlar, kuyudu kadime defterlerindeki kayıtlara bakmalıdır. Bu belgeler Yunus Emre’nin Karaman’da yaşadığını ortaya koyuyor” diye konuştu.

  Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli gibi ulu gönüllülerin 13. ve 14. yüzyılın zor şartlarında bu topraklara yeni ışık ve huzur getirdiğini ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti:

  ”Anadolu’nun manevi mimarı olan bu gönül erlerinin yolları bir şekilde Karaman’da buluşmuştur. Anadolu insanı Mevlana’ya da Hacı Bektaş Veli’ye de Yunus Emre’ye de sahip çıktı, onları baş tacı etti. Yunus Emre’ye o kadar sahip çıkmış, o kadar kendi içinden bilmiş ki ‘bizim Yunus’ diyerek asırlarca onun şiirlerini, ilahilerini söylemiş, dinlemiş, anlamış, anlatmış ve yaşayagelmiştir. Elbette ki Türkçenin unutturulmaya çalışıldığı bir devirde Yunus Emre, eserlerini Türkçenin resmi dil olarak kabul edildiği Karaman topraklarında yayma fırsatı bulmuştur. Yunus, tüm dünyaya mal olmuş bir şairdir fakat KARAMANLIDIR, burada istirahat etmektedir.”

  Karaman I. ulusal Yunus Emre sempozyumu

  Cevapla

  • MEHMET YELTEKİN
   Şub 12, 2013 @ 16:30:14

   dogrudur eger karamanın ormanın içindeyse yunusun mezarı katılıyorum derki dagda kolum kanadım kıralar üçgün sonra garip diye bulalar soguk suyla yuyalar:hz şems,i nasıl yedi mogol öldürüp başını kuyuya attılarsa yunusu dagda ormanda mogolar bulupl başını kolunu vurdu ve başınıda aynı şems gibi kuyunun birine attılar.şemsi hanın içinde şehit ettiler yoksa şemside ıssız yerde vuracaktılar şems kendi eliyle mogollara gitti yunusu tesadüfen üçgün sonra bulup garip diye kanrevan cesedi soguksuyla yıkayıp ormana gömmüşlerdir.karaman agır basıyor

   Cevapla

 106. melis
  May 30, 2009 @ 12:24:44

  kardeşim ne kavga ediyonuz beeee yunus emre tabiki de KONYAlıııııııııııııııııııı bence boşuna kavga edionuzzzz

  Cevapla

 107. Ünye
  Ağu 16, 2009 @ 07:17:06

  Yunus Emre herkesin sevgilisi olduğu için farklı şehirlerde mezarları olduğu biliniyor. Fakat asıl mezarı tam olarak nerede bilinmiyor…

  Cevapla

 108. cabbar
  Oca 07, 2010 @ 17:55:04

  arkadaslar yunus emreyi anlaya bilmeniz icin onun gibi olmaniz lazim…….
  onun gibi olmanizda bazi sirlari öyrenmeniz lazim
  O sirlari öyrenirseniz sayet sizlerde bir yunus olabilirsiniz

  istiyorumki herkes bii yunus olsun
  zor deyil bilinmediyinden dolayi zor saniliyor ASLINDA cok basit
  bana ulasin size onun hakkinda bilgiler vereyimmm insallah
  msn adresim
  Cabbar33@hotmail.de

  Cevapla

 109. emir
  Eki 12, 2010 @ 12:10:41

  facebook olan beni arasın

  Cevapla

 110. emir
  Eki 12, 2010 @ 12:11:39

  sırf bunumu yazman gerekir

  Cevapla

 111. sedat
  Oca 09, 2011 @ 16:13:56

  Yunus ; özdür, kuldur, bed, berekettir. malda yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan. sözlere bakın birazda siz oyalanın, ha Eskişehir li ha Karaman lı, ben Karaman lıyım, Yunus Emre nin burada olduğunu veya olmadığını ispatlamak veya ispatlamamak zorunda hissetmiyorum kendimi. 1300 lü yıllarda gerçekleşen bir durumun günümüzde ayyuka çıkması sizce çok mu kolay. Daha yakın tarihimizden net haberimiz yok ki ta 1300 lü yıllardan belge bilgiler ne kadar sağlıklı.? Ayrıca Karamanoğulları beyliği ni Fatih Sultan Mehmet tamamen dağıtmıştır Anadolunun dört bir tarafına Karaman soyisimli Türkiyede kaç kişi var bir araştırın. Doğrudur Yunus Emre nin mezarının Anadolunun 4 bir tarafında rivayet edilmesi bence bu konuyla direk alakalıdır. birde bu açıdan bakın.. Ayrıca Karamanoğulları bir beylikten öte bir devlet di, kendi parasını bile basmıştı. Türkçe yi resmi dil olarak kabul etmişti, birşeyler ispatlama derdinde veya telaşında değilim, sedece şunu derim kendiniz bu türbeleri bir bir gezin bakın havasına suyuna, nerde olduğuna hislerinizle karar verin.

  Cevapla

 112. Yuksel
  May 28, 2012 @ 17:24:39

  Dunyaca unlu sanat tarihcimiz Semavi Eyice Bey : Yunus Emre Karamanlıdır, Karamanlılar sahip çıkmalıdır diyor ..Eskisehir hala hurafe pesinde Tarihi sahsiyet yetistirememenin ezikligini her alanda hisseden Eskisehirliler cahilce hala uyduruk belgelerle sahip cikmaya calisiyor.Bu kadar onursuzluk hurafecilik cahillik olurmu ?

  Cevapla

 113. MEHMET YELTEKİN
  Şub 12, 2013 @ 16:20:58

  yunus derki dagda kolum kanadım kıralar üçgün sonra garip diye bulalar soguk suyla yuyalar:yunusu dagda mogol başını kolunu vurdu üçgün sonra ormancılar garip diye kanrevan cesedi soguksuyla yıkayıp ormana gömmüşlerdir.

  Cevapla

 114. yunus emre
  Ara 20, 2014 @ 12:20:02

  http://www.yunusemreli.tr.gg
  eskişehir mihaliççik yunus emre köyün dedir türbesi sitemize bakınız…..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: